Toum (Lübnan)

Toum, otantik bir Lübnan sarımsak ezmesidir. Bir havan ve tokmağı kullanılarak yavaşça ezilen veya günümüzde sadece bir mutfak robotunda öğütülen bütün sarımsak ile yapılır. Bu işlem sırasında, alışılmadık, kabarık bir dokuya sahip homojen bir sarımsak ezmesi oluşturmak için yağ (tercihen kanola gibi nötr yağ veya lezzetli zeytinyağı) hafifçe eklenir.

Son olarak karışıma tuz ve limon suyu eklenerek macuna tuzlu bir tat ve fildişi rengi verilir. Turşular, soslar ve dip soslar için kullanılan toum, herhangi bir yemeği zenginleştirebilir. Kızarmış tavuk, tavuk şiş veya tavuk shawarma gibi geleneksel yemeklerde genellikle tavukla birleştirilir, ancak aynı zamanda yaygın olarak sığır, kuzu veya keçi eti ile birleştirilir.

Genellikle Lübnan’ın ünlü pide sandviçlerinde ve dürümlerinde ya da başlangıç ​​ya da atıştırmalık olarak servis edilen ekmeğin üzerine basit bir serpme olarak kullanılır. Toum önceden yapılabilir ve üç haftaya kadar bozulmadan saklanabilir. Çok yönlü olduğundan, lezzetini ve dokusunu çeşitlendirmek için nane gibi çok sayıda bileşen eklenebilir.

Toum Tarifi

Toum İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

1 su bardağı taze sıkılmış limon suyu
1 su bardağı sızma zeytinyağı
1 su bardağı sarımsak (yaklaşık 1 baş sarımsak)
1 çay kaşığı tuz

Toum Nasıl Yapılır

Sarımsakları soyun ve rendeleyin veya ezin.

Bir karıştırma kabında rendelenmiş sarımsakları ve tuzu birleştirin.

Taze sıkılmış limon suyunu yavaşça ekleyin ve karıştırın.

Zeytinyağını, azar azar ekleyerek yavaşça karıştırın. Karışım yoğunlaşana ve pürüzsüz bir kıvam alana kadar devam edin.

Karışım iyice yoğunlaştığında ve pürüzsüz bir sos kıvamına geldiğinde Toum hazır olacaktır.

Toum’u bir kavanoza veya kapaklı bir kaba aktarın ve buzdolabında en az 1 saat dinlendirin. Bu süre içinde sosun lezzetleri daha iyi karışacak ve sarımsak aroması daha belirgin hale gelecektir.

Toum, yemeklerin yanında veya ekmeğin üzerinde servis edilebilir. Özellikle kebaplar, tavuk şiş veya dürümlerle lezzetli bir şekilde kullanabilirsiniz.

Toum, yoğun bir sarımsak aroması ve zeytinyağı ile harmanlanarak enfes bir Lübnan sosu elde edilir. İştah açıcı ve lezzetli bir seçenektir.