Toum (Lübnan)

Toum, otantik bir Lübnan sarımsak ezmesidir. Bir havan ve tokmağı kullanılarak yavaşça ezilen veya günümüzde sadece bir mutfak robotunda öğütülen bütün sarımsak ile yapılır. Bu işlem sırasında, alışılmadık, kabarık bir dokuya sahip homojen bir sarımsak ezmesi oluşturmak için yağ (tercihen kanola gibi nötr yağ veya lezzetli zeytinyağı) hafifçe eklenir.

Son olarak karışıma tuz ve limon suyu eklenerek macuna tuzlu bir tat ve fildişi rengi verilir. Turşular, soslar ve dip soslar için kullanılan toum, herhangi bir yemeği zenginleştirebilir. Kızarmış tavuk, tavuk şiş veya tavuk shawarma gibi geleneksel yemeklerde genellikle tavukla birleştirilir, ancak aynı zamanda yaygın olarak sığır, kuzu veya keçi eti ile birleştirilir.

Genellikle Lübnan’ın ünlü pide sandviçlerinde ve dürümlerinde ya da başlangıç ​​ya da atıştırmalık olarak servis edilen ekmeğin üzerine basit bir serpme olarak kullanılır. Toum önceden yapılabilir ve üç haftaya kadar bozulmadan saklanabilir. Çok yönlü olduğundan, lezzetini ve dokusunu çeşitlendirmek için nane gibi çok sayıda bileşen eklenebilir.