Demi Glace Sos (Fransa)

Bu koyu kahverengi sos, Fransız mutfağında hem bağımsız bir sos hem de diğer soslar için bir baz olarak yaygın olarak kullanılmaktadır. Hacmi yarı yarıya azalana kadar uzun süre kaynatılmış kahverengi et suyu ve Espagnole sosunun bir kombinasyonudur.

Demi glace’in orijinal tarifi, ünlü bir Fransız şef ve yemek yazarı olan Georges Auguste Escoffier tarafından kaydedildi, ancak Escoffier’in sosu icat etmiş olarak kabul edilip edilemeyeceği belirsiz. Bugün, bu lezzetli sos, çoğunlukla ete eşlik etmesi için kullanılır, ancak çeşitli çorbalar ve yahniler için tatlandırıcı olarak da kullanılabilir.

Diğer malzemelerle birlikte son derece çok yönlü olan demi glace (dömi glas) sos, Chausseur, Poivrade, Robert ve Bordelaise gibi diğer sosların temelini oluşturur.

Demi Glace Sos Nerede Kullanılır

İyi bir demi glace sos size mutfakta muazzam miktarda çok yönlülük kazandıracak ve pek çok yemeğin lezzetini artıracaktır. Ek olarak, kırmızı şarap veya mantar sosu gibi diğer soslar için bir temel bileşen olarak dahil edilebilir. Bu soslar daha sonra biftek, kızartma ve diğer et bazlı yemeklerde kullanılabilir. Lezzetleri artırmak için patates kızartması, çorba ve güveç gibi yemeklerde az miktarda demi glace sos kullanabilirsiniz.

Demi Glace Sos Tarifi

Demi Glace Sos İçin Gerekli Malzemeler

1/2 çay kaşığı kuru kekik
3 ila 4 taze maydanoz sapı
7 ila 8 bütün karabiber
1 defne yaprağı
2 su bardağı kahverengi sos (Espagnole sos tarifi için tıklayınız)
2 su bardağı et suyu

Demi Glace Sos Nasıl Yapılır

Malzemeleri toplayın.

Kekik, maydanoz sapları, karabiber ve defne yaprağını bir tülbent parçasına sarın. Küçük bir paket yapmak için pişirme ipiyle bağlayın. Bir ipi yeterince uzun bırakın, böylece daha kolay almak için tencerenizin sapına bağlayabilirsiniz.

Kahverengi sosu ve et suyunu kalın tabanlı bir tencerede birleştirin. Orta-yüksek ısıda kaynatın, ardından ısıyı bir kaynatıcıya düşürün.

Tülbent paketini, ipi tencere sapına bağlayarak ekleyin ve sıvıyı yaklaşık 45 dakika veya toplam hacim yarı yarıya azalana kadar azaltın.

Tencereyi ocaktan alın.

Demi-glace’i bir parça tülbent ile kaplı tel süzgeçten dikkatlice süzün.

Olduğu gibi servis yapın veya başka bir sos yapmak için kullanın.

İpuçları

Et suyu yerine tavuk suyu ile demi glace sos yapabilirsiniz. Nitekim demi-Espagnole adı verilen orijinal demi-glace, kahverengi yerine beyaz et kullanılarak yapılmıştır.

Demi-glace’i buzdolabında kapalı bir kapta iki haftaya kadar veya dondurucuda 6 aya kadar saklayabilirsiniz. Küçük miktarlarda kullanmak isteyebileceğinizi düşünüyorsanız, dondurma şeklinizi değiştirin, buz kalıpları ya da karton bardaklar bu durumlarda harikalar yaratır.