Ragù Napoletano (İtalya)

Ragù Napoletano, Napoli kökenli geleneksel bir İtalyan eti ve domates sosudur. Bu ragù çok yavaş ve çok kısık ateşte uzun süre pişirilir. Ünlü ragù alla Bolognese’den farklı olarak, Napoli versiyonu bir battuto (havuç, soğan, kereviz) ile başlamaz, çok miktarda domates sosu içerir ve öğütülmüş veya doğranmış et yerine bütün et parçalarını içerir.

Sos genellikle, ekstra lezzet ve aroma için piperna adı verilen yerel bir aromatik bitkinin eklenmesiyle kıyılmış pancetta ve prosciuttodan yapılan bir soffritto ile başlar. Et türleri ile ilgili olarak, ne kadar aşçı varsa o kadar çok tarif vardır, ancak çoğu insan sığır eti (özellikle locena denilen sığır eti parçasından bir kesim), domuz eti (kaburga ve kemikli pirzola) veya her ikisinin bir kombinasyonunu kullanır.

Bu ragù asla kaynamamalı, sadece Napoli lehçesinde peppiare adı verilen küçük bir baloncuk ya da birkaç tanesini üstte oluşturmalıdır. Uzun hazırlık nedeniyle, ragù Napoletano’yu bir veya iki gün önceden hazırlamanız önerilir, tatlar zamanla daha karmaşık ve derinlik kazanarak daha da iyi hale gelecektir.

Sos tipik olarak çeşitli makarna türleri ile kullanılırken, etin geri kalanı cime di rapa veya friarielli (rapini olarak da bilinir) boyunca ikinci olarak servis edilir.