Pesto di Pistacchio (İtalya)

Bu Sicilya pestosunun ana bileşenleri antep fıstığı, tercihen Sicilya kasabası Bronte’nin çevresindeki bölgeden gelen fıstık verde di Bronte DOP’nin tatlı, parlak yeşil fıstıklarıdır. Bu sosu hazırlamak için tuzsuz fıstıklar kokusu çıkana kadar kavrulur ve ardından fesleğen, sarımsak, limon kabuğu rendesi, zeytinyağı, rendelenmiş Parmigiano Reggiano veya Pecorino peyniri, tuz ve karabiber gibi malzemelerle karıştırılır.

Geleneksel olarak, sos bir havanda yapılır ve bazı versiyonlarda daha dengeli bir lezzet için badem, çam fıstığı veya ceviz gibi diğer fındık türlerinin eklenmesi veya nane, adaçayı ve kişniş gibi diğer aromatik bitkilerin kullanılması gerekir. İtalya’da pesto di pistacchio marketlerde hazır olarak bulunur ve geleneksel olarak düdük makarna ve cherry domates ile tüketilir, ancak orecchiette veya spagetti gibi diğer makarna türleri ile de yenebilir.

İnanılmaz derecede çok yönlü olan bu tatlı ve aromatik sos, genellikle kızarmış sebzelerle veya bruschetta, sandviç, pizza veya salataların üzerine servis edilir ve genellikle balık veya ette kullanılır.