Midye Tava Nedir, Midye Tava Tarifi (Türkiye)

Midye tava, çubukta kızartılmış midyelerden oluşan, meze veya atıştırmalık olarak da servis edilen nefis bir Türk sokak yemeğidir. Çıtır çıtır ve lezzetli midyeler büyük bir metal tavada derin yağda kızartılır. Tavanın bir başka işlevi de midyeleri sıcak tutmasıdır, çünkü yemek genellikle sokak satıcıları tarafından, özellikle İstanbul’un her tarafına dağılmış sahile yakın semtlerde satılır.

Midye tavanın tarifi, Mehmed Kâmil’in yazdığı ve 1844’te taşbaskı halinde yayınlanan ilk yemek kitabı olan Melceü’t-Tabbâhîn (Aşçıların Sığınağı) kitabında bulunur.

Geçen hafta paylaştığımız, Belçika ve Fransa’da yapılan, midyenin çeşitli otlar ile haşlanarak hazırlandığı ve yanında patates kızartması ile sunulduğu Moules-fritesten farklı olarak, yumurta, nişasta, un ve soda kullanılarak yapılan karışıma batırılan midyelerin kızgın yağda pişirilmesiyle yapılır. Bazı tarifler bira veya karbonat kullanılmasını tavsiye eder.

Midye tava genellikle tarator diye adlandırılan yoğurt, sarımsak ve bayat ekmek ile yapılan bir sos ile servis edilir.

Midye Tava Tarifi

Midye Tava İçin Gerekli Malzemeler

30 adet midye (ayıklanmış)
3 yemek kaşığı un
2 adet yumurta
1 çay kaşığı karbonat
1 adet soda
2 yemek kaşığı un
1 su bardağı sıvı yağ

Midye Tava Nasıl Yapılır

Un, yumurta, soda ve karbonatı bir kasede çırpın. Ayıklanmış ve temizlenmiş midyeleri çöp şişlere aralıklı olarak dizin. Bir kaseye unu alın. Midyeleri arkalı önlü una bulayın. Ardından hazırladığınız karşıma bulayın ve bekletmeden kızgın ateşe alın. Arkalı önlü her tarafı altın sarısı olana kadar pişirin. Havlu kağıt serili bir tabağa alın.

 

Midye Tava Sosu Tarifi / Tarator Sos Tarifi

Tarator Sos İçin Gerekli Malzemeler

6 dilim bayat ekmek içi
6 yemek kaşığı ceviz içi
8 yemek kaşığı zeytinyağı
4 yemek kaşığı süzme yoğurt
3 tatlı kaşığı taze sıkılmış limon suyu
4 diş sarımsak
1 çay kaşığı tuz

Tarator Sos Nasıl Yapılır

Bayat ekmek içini küçük bir kaba ufalayın. Ekmek kırıntılarını ceviz içiyle birlikte mutfak robotunda çekin. Zeytinyağı, rendelenmiş sarımsak, taze sıkılmış limon suyu, süzme yoğurt ve tuz ile karıştırdıktan sonra dinlenmesi için buzdolabında bekletin.