Risotto al Salto (İtalya)

Risotto al salto, geleneksel bir İtalyan pirinç yemeğidir. Genellikle herhangi bir çeşit artık risotto ile yapılır, ancak en iyileri risotto alla milanese veya risotto al parmigiano’dur. Hazırlamak için bir tava zeytinyağı veya tereyağı ile kaplanır ve daha sonra risotto karışıma eklenir, yayılır ve küçük bir frittata oluşturacak şekilde hafifçe bastırılır.

Altta altın rengi bir kabuk oluştuktan sonra risotto diğer tarafı çevrilir ve o tarafı da altın rengi olana kadar kısa süre kızartılır. Bu ters çevirme tekniği nedeniyle yemeğe al salto denir, çünkü al salto atlamak anlamına gelir.

Risotto al salto hemen servis edilir ve sıcakken yenir. En iyi deneyim için üzerine rendelenmiş Parmigiano-Reggiano serpmeniz önerilir.

Risotto al Salto Tarifi

Risotto al Salto İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

300 gram risotto pirinci (Arborio veya Carnaroli)
1 orta boy soğan (ince doğranmış)
2 diş sarımsak (ince doğranmış)
150 ml beyaz şarap
1 litre tavuk suyu veya sebze suyu
50 gram tereyağı
100 gram Parmesan peyniri (rendelenmiş)
Zeytinyağı
Tuz ve karabiber
Un (risotto toplarını kaplamak için)
2 yumurta (risotto toplarını kaplamak için)
Kızartma için bitkisel yağ

Risotto al Salto Nasıl Yapılır

Bir tencereye biraz zeytinyağı ve tereyağını ekleyin. Doğranmış soğanı ve sarımsağı ekleyin. Orta ateşte soğanlar şeffaflaşana kadar karıştırın.

Soğanlar şeffaflaştıktan sonra pirinci ekleyin. Pirincin hafifçe kızarmasını sağlayın, bu pirincin tatlarını açığa çıkarır.

Şarabı ekleyin ve pirincin şarabı emmesini bekleyin.

Ardından, biraz tavuk suyu veya sebze suyunu ekleyin. Pirinç tüm suyu emene kadar karıştırın, sonra biraz daha su ekleyin. Bu işlemi pirinç yumuşayana kadar tekrarlayın.

Pirinç pişerken, bir kızartma tavasında bitkisel yağı ısıtın.

Pişmiş risotto pirincini soğuması için bir kaba alın. Soğuyan pirinçten küçük toplar şeklinde parçalar koparın.

Bir kasede un ve başka bir kasede çırpılmış yumurtalar hazırlayın.

Risotto toplarını önce una, ardından çırpılmış yumurtaya bulayın.

Hazırladığınız risotto toplarını kızartma tavasındaki sıcak yağda kızartın, altın rengi olana kadar yaklaşık 3-4 dakika pişirin. Kızaran topları bir kağıt havlu üzerine alın ve fazla yağını süzün.

Servis yapmadan önce rendelenmiş Parmesan peyniri ile risotto toplarını serpin.

Bu tarif, Risotto al Salto’nun çıtır çıtır kızarmış bir versiyonudur. Çıtır dış kabuk ile kremsi iç risotto kombinasyonu oldukça lezzetlidir.