Kanterkaas (Hollanda)

Friesian olarak da bilinen Dutch Kanterkaas, karanfil ile tatlandırılabilen sert, silindirik bir peynirdir. Karanfil ile tatlandırılana Kanternagelkaas, kimyonla tatlandırılana Kanterkomijnekaas denir.

Felemenkçe ‘kenar’ anlamına gelen kanter kelimesi peynire adını verir, çünkü peynirin altında keskin bir köşe vardır ve üstte yuvarlaktır. Bu peynirlerin kabukları birbirinden farklıdır, bu nedenle Kanterkaas ve Kanternagelkaas şeffaf veya sarı bir kabuğa sahipken, Kanterkomijnekaas şeffaf, sarı veya kırmızı olabilir.

20+ ve 40+ olmak üzere iki yağ kategorisinde, sırasıyla minimum 20-25 ve yüzde 40-44 yağ içeriği ile yapılır. Peynirlerin lezzeti yaşlandıkça çok değişir. Kanterkaas baharatlıdan keskine, Kanterkomijnekaas baharatlı, hoş kokulu, hafiften güçlüye ve Kanternagelkaas’ın tadı baharatlı, sıcak ve baharatlıdan keskine değişir.

Yaşlandıkça dokusu rendelemeye daha uygun hale gelir ve karanfil ve kimyon peynirin her tarafına eşit olarak yayılır. Turuncu rengi, eklenen doğal bir boyadan gelir ve koyu karanfillerle harika bir kontrast sağlar. Acı, baharatlı ve aromatik bir tada sahip olduğu için dikkatli kullanılmalıdır ve salatalar, sıcak yemekler ve bira ile harika gider.