Noord-Hollandse Edammer (Hollanda)

Noord-Hollandse Edammer, yalnızca Kuzey Hollanda’nın meralarından elde edilen inek sütünden yapılmış ve ona eşsiz bir tat veren, yumuşak, küresel, üstü ve altı düz bir peynirdir. Ayırt edici özellikleri arasında düşük tuz içeriği (tuzluluğu diğer Edam peyniri çeşitlerinden önemli ölçüde düşüktür), yüksek üretim kalitesi ve kırmızı mumsu bir dış kaplamadır.

Kuzey Hollanda’daki Edam kasabasından gelir, burada geleneksel bir tarifin talimatlarına göre hazırlanır ve PDO sertifikasına sahiptir. Noord-Hollandse Edammer yaşlandıkça daha sıkı hale gelir. Peynir, Kuzey Hollanda’daki çok sayıda müzede sergilenen Edam peynir preslerinden anlaşıldığı üzere, Orta Çağ’dan beri çiftliklerde üretilmektedir.

Edam’ın üretimi daha sonra Amsterdam, Purmerend, Enkhuizen, Alkmaar ve Hoorn gibi şehirlerin etrafındaki alanları içeriyordu. Edam peyniri günümüzde büyük ölçüde, ürünün kalitesinin miktardan önce geldiği fabrikalarda üretilmektedir. Ayrıca 2 Temmuz – 20 Ağustos tarihleri ​​arasında her Çarşamba günü turistlerin çeşitli peynir lezzetlerini satın alıp tadabilecekleri Edam peynir pazarları da bulunmaktadır.