Belper Knolle (İsviçre)

Belp’te üretilen Belper Knolle, küçük bir top şeklinde şekillendirilmiş eşsiz bir İsviçre sert peyniridir. Knolle kelimesi, şekline ve tarzına atıfta bulunarak yumru anlamına gelir – çoğunlukla rendelenmiş peynir olarak kullanılır.

Peynir çiğ inek sütünden yapılır ve 1993 yılında Herr Glauser tarafından yaratılmıştır. Sarımsak ve Himalaya tuzu ile demlenir, daha sonra öğütülmüş Oberland karabiberinde yuvarlanır. Belper Knolle tipik olarak mağaralarda yaklaşık 10 ila 15 hafta yaşlanır, ikincisi sertleşir, pul pul dökülür, ufalanır ve son derece sert bir dokuya dönüşür, bu yüzden onu dilimlemek neredeyse imkansızdır, bu yüzden traşlanmış veya rendelenmiş olarak kullanın.

Daha genç versiyon yaklaşık 9-10 hafta yaşlandırılır, tek başına tüketilebilir veya yemeklere eklenebilir. Ekstra olgun versiyon, diğerlerinin yanı sıra fırınlanmış patatesler, makarna yemekleri, güveçler ve yumurtalar üzerine rendelenebilir. Belper Knolle’nin aromaları yoğun, lezzetli, acı, bitkisel, sarımsaklı ve oldukça baharatlıdır.

Geleneksel olarak bir muslin torbasına sarılmış olarak satılır.