Ricotta di Pecora Sicily (İtalya)

Ricotta di pecora veya koyun sütü ricotta, birçok İtalyan bölgesinde üretilir ve her peynirin biraz farklı bir tadı vardır. Sicilya ricotta mevsimseldir, en iyisi koyunların yeni otlarla beslendiği ve en çok süt ürettiği Kasım’dan Mayıs’a kadar olan dönemde yapılır, ancak çok yüksek talep nedeniyle, günümüzde genellikle sıcak aylarda da üretilir.

Ricotta di pecora teknik olarak bir peynir değil, peynir yapımının bir yan ürünü olarak kalan sulu bir sıvı olan koyun peynir altı suyunun yeniden ısıtılmasıyla yapılan kremsi bir lordur, bu nedenle adı, yeniden pişirilmiş anlamına gelen ricottadır. Yumuşaklığını ve lezzetini geliştirmek için peynir altı suyuna az miktarda koyun sütü eklenebilir, genellikle koyun sütü ricotta, inek sütü ile yapılandan biraz daha zengin bir tada sahiptir.

Taze sıkılmış sütü andıran hassas bir tada sahip bu yumuşak, kremsi, beyaz latticino yemek pişirmede yaygın olarak kullanılır, hem tuzlu hem de tatlı yemeklerde harika çalışır. Tek başına, meze olarak, ekmek üzerine sürülerek veya limon suyu ve rendelenmiş parmesan ile tatlandırılarak, makarna, gnocchi, lazanya ile servis edilebilir veya tipik Sicilya usulü, tatlı tatlılar hazırlamak için kullanılır, parçalarla eşleştirilebilir çikolata, şekerlenmiş meyve veya fındıktan oluşan ricotta di pecora, cannoli, cassata veya sfinci’ye bu belirgin tadı veren şeydir.