Pecorino Peyniri (İtalya)

Pecorino adı, koyun anlamına gelen İtalyanca pecora kelimesinden türemiştir ve bu terim koyun sütünden yapılan çok çeşitli İtalyan peynirlerini tanımlamak için kullanılır. Pecorino Marchigiano çok uzun bir geleneğe sahip bir peynirdir.

Kekik, fesleğen, mercanköşk, karanfil, karabiber gibi yerel otlar ve baharatlarla tatlandırılmış çiğ koyun sütünden yapılır ve daha sonra en az yirmi gün olgunlaşmaya bırakılır. Kısa eski versiyon daha yumuşak ve daha hafifken, olgun versiyon daha sert, daha yağlı ve çok daha koyu renklidir.

Marchigiano genellikle makarna yemeklerini tatlandırmak için kullanılır, ancak ev yapımı ekmek ve akasya balı veya reçel ile servis edildiğinde de harikadır. Marche bölgesi ayrıca iki özel varyantla ünlüdür: Pecorino di Botte ve Cascio Pecorino Lievito.

Pecorino di Botte, kısa yaşlandırılmış pecorino Marchigiano’nun daha önce şarap içeren ve ayrıca peynirin lezzetini yoğunlaştıran mühürlü ahşap fıçılarda olgunlaşmaya bırakılmasıyla yapılırken, Cascio Pecorino Lievito daha hafiftir, yumuşak bir dokuya ve ince bir tada sahiptir.