Bermuda Triangle (Amerika)

Bermuda Triangle, 1997 yılında Cypress Grove Chevre tarafından yaratılmış bir Amerikan peyniridir. Peynir üçgen bir prizma şeklinde şekillendirilir. Pastörize keçi sütünden yapılır ve 2 hafta yaşlandırılır, ancak daha uzun süre olgunlaşmaya bırakılabilir.

Bermuda Triangle, kadifemsi, çiçekli bir kabuk oluşmadan önce kül ile tozlanır. Bu yumuşak olgunlaştırılmış peynir, geleneksel olarak bir tel ile ince bir şekilde dilimlenir ve bir cheeseboard üzerinde çarpıcı bir görsel sunum elde edilir. Doku gençken pürüzsüz, yoğun ve hafif ufalanır, ancak yaşla birlikte macun bozulur, daha yumuşak ve neredeyse akıcı hale gelir.

Aromalar taze, topraksı ve temiz, tatlar ise narin, keskin ve topraksıdır. Gençken, tatlar parlak ve biberlidir, ancak yaşlanma ile daha yoğun hale gelirler. Bermuda Triangle’a baharatlı fındık, armut ve meyve şekerlemesi ile servis edilmesi tavsiye edilir.

Genç peyniri IPA’lar ve Sauvignon Blanc ile, olgun olanları Pinot Noir veya Rosé ile ve olgun peynirleri kalın bira, Zinfandel veya Cabernet Sauvignon ile eşleştirin.