Kopanisti Peyniri (Türkiye)

Bu peynir geleneksel olarak inek, keçi veya koyun sütünden veya güney Ege Denizi’ndeki Kiklad Adaları’nda yetiştirilen ırklardan elde edilen üçünün karışımından üretilir. Hayvanların beslenmesi, sütlerinin tadını etkileyen bölgenin endemik aromatik bitkilerine dayanmaktadır.

Yakın geçmişte, bu peynirin geleneksel üretim yöntemi, sütün alınmasından sonra elde edilen kremadan yapılan taze tereyağı ilavesiyle geliştirildi, ancak bu tereyağı peynirin toplam ağırlığının sadece %15’i kadar olabilir. Yağ içeriğini arttırır ve Kopanisti’ye daha da kremsi bir doku verir.

Bu beyaz ila hafif pembe peynirin tadı genellikle baharatlı, keskin, biberli ve penisilyum ve laktobasil gibi bakterilerin fermantasyonu nedeniyle Roquefort’u anımsatan olarak tanımlanır. Kopanisti’nin en bilinen türleri Tinos ve Mikonos’tandır.

Peynir, ağırlıklı olarak bir bardak uzo, retsina veya rakının yanında meze olarak servis edilir ve kremsi ve sürülebilir dokusu nedeniyle genellikle geleneksel yemeklerde ve sandviçlerde kullanılır. Bunu kullanmanın en popüler yollarından biri, ntakos’un bir Myconian çeşididir – zeytinyağı ve suda yumuşatılmış, doğranmış domates, Kopanisti peyniri, zeytinyağı ve kekik ile doldurulmuş bir arpa peksimetidir.