Cumberland (İngiltere)

Cumberland sosu, tarihi Cumberland ilçesinden gelen geleneksel bir İngiliz sosudur. Bu tatlı ve baharatlı sos genellikle portakal suyu, limon suyu, portakal kabuğu rendesi, limon kabuğu rendesi, hardal tozu, karanfil, kuru üzüm ve kuş üzümü jölesi kombinasyonu ile yapılır.

Jöle, portakal suyu ve limon suyu, hepsi birbirine karışana ve jöle sıvı hale gelene kadar ısıtılır ve karıştırılır. Hardal tozu, öğütülmüş karanfil, kuru üzüm, portakal kabuğu rendesi ve limon kabuğu rendesi karıştırılır ve karanfiller sosta eriyene kadar karıştırılır.

Karışım, kuru üzümler tombullaşana kadar biraz daha kısık ateşte kaynatılır. Sos daha sonra soğutulur veya pişmiş jambon, kızarmış tavuk veya somon dilimleri üzerinde sıcak olarak kullanılır.

Cumberland Tarifi

Cumberland İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

4 yemek kaşığı kuş üzümü jölesi
1 portakalın suyu
1 limonun suyu
1 çay kaşığı portakal kabuğu rendesi
1 çay kaşığı limon kabuğu rendesi
1 çay kaşığı hardal tozu
1/2 çay kaşığı öğütülmüş karanfil
1/4 su bardağı kuru üzüm
Tuz (tadına göre ayarlanabilir)
Karabiber (tadına göre ayarlanabilir)

Cumberland Nasıl Yapılır

Bir sos tenceresinde kuş üzümü jölesini, portakal suyunu ve limon suyunu birleştirin. Orta ateşte jöle tamamen eriyene kadar karıştırarak ısıtın.

Portakal kabuğu rendesi, limon kabuğu rendesi, hardal tozu, öğütülmüş karanfil ve kuru üzümü ekleyin. Karıştırarak malzemelerin birleşmesini sağlayın.

Karışımı kısık ateşte yaklaşık 10-15 dakika kaynatın, kuru üzümler tombullaşana kadar ara sıra karıştırın. Sosun kıvamı yoğunlaşacak ve malzemelerin aroması çıkacaktır.

Tuz ve karabiberle sosu tatlandırın. Damak zevkinize göre ayarlayabilirsiniz.

Cumberland sosunu sıcak olarak servis yapın. Pişmiş jambon, kızarmış tavuk veya somon dilimleri üzerine sosu dökerek servis yapabilirsiniz.

Not: Cumberland sosu, tatlı ve baharatlı bir lezzete sahip olmasının yanı sıra, jöleli bir dokusu vardır. Sosu daha yoğun hale getirmek için pişirme süresini uzatabilirsiniz. Karışıma ek olarak kuru meyveler veya baharatlar eklemek için tercihinize göre özelleştirebilirsiniz. Bu sos, et veya deniz ürünleri yemeklerine ekstra bir tat katmak için harika bir seçenektir.