Pico de Gallo (Meksika)

Diğer salsa türlerinin aksine, pico de gallo, kişniş, soğan, domates ve serranos veya jalapeños gibi acı biberlerin bir kombinasyonu ile yapılan katı kıvamdadır. Pico de gallo, cesur tatları ve hazırlama sürecinin oldukça basit olması nedeniyle çok popülerdir: Malzemeler sadece doğranmalı, baharatlanmalı ve karıştırılmalıdır ve salsa servise hazırdır.

Adı horozun gagası anlamına gelir, ancak ismin kökeni bir sır olarak kalmıştır. Adının kökeni hakkında bazı ilginç teoriler var. Bazıları yemeğin adını, salsanın başparmak ve işaret parmağı kullanılarak tüketildiği için aldığına inanıyor, bu eylem horozun gagasını andırıyor.

Bazıları ise adının, horozun tüylerini andıran salsanın renginden türetildiğini iddia ediyor. Üçüncü teori, bunun, malzemelerin bir horozun yiyeceğiyle aynı boyutta doğranmasından kaynaklandığını söylüyor.

Adının kökeni ne olursa olsun, pico de gallo çok sayıda et, balık ve yumurta yemeğine veya tacos, nachos ve quesadillas gibi geleneksel Meksika yemeklerine tazelik ve lezzet getiriyor.