Pico de Gallo (Meksika)

Diğer salsa türlerinin aksine, pico de gallo, kişniş, soğan, domates ve serranos veya jalapeños gibi acı biberlerin bir kombinasyonu ile yapılan katı kıvamdadır. Pico de gallo, cesur tatları ve hazırlama sürecinin oldukça basit olması nedeniyle çok popülerdir: Malzemeler sadece doğranmalı, baharatlanmalı ve karıştırılmalıdır ve salsa servise hazırdır.

Adı horozun gagası anlamına gelir, ancak ismin kökeni bir sır olarak kalmıştır. Adının kökeni hakkında bazı ilginç teoriler var. Bazıları yemeğin adını, salsanın başparmak ve işaret parmağı kullanılarak tüketildiği için aldığına inanıyor, bu eylem horozun gagasını andırıyor.

Bazıları ise adının, horozun tüylerini andıran salsanın renginden türetildiğini iddia ediyor. Üçüncü teori, bunun, malzemelerin bir horozun yiyeceğiyle aynı boyutta doğranmasından kaynaklandığını söylüyor.

Adının kökeni ne olursa olsun, pico de gallo çok sayıda et, balık ve yumurta yemeğine veya tacos, nachos ve quesadillas gibi geleneksel Meksika yemeklerine tazelik ve lezzet getiriyor.

Pico de Gallo Tarifi

Pico de Gallo İçin Gerekli Malzemeler / 3 Kişilik

3 domates (450 gr)
1 şili serrano (12g)
1 kireç (30g)
1/2 soğan (100 gr)
2 dal kişniş (20 gr)
1/2 yemek kaşığı tuz

Pico de Gallo Nasıl Yapılır

Soğanı ve domatesleri küp küp doğrayın ve bir kaseye alın.

Serrano biberini ve kişnişi ince ince kıyın ve soğan ve domatesli kaseye ekleyin.

Bir limonun suyunu ekleyin ve tuzla tatlandırın.

Birleştirmek ve servis yapmak için karıştırın.

İpuçları

Lime: Meksika mutfağında geleneksel olan Meksika lime kullanın, çünkü suyu diğer limon türleriyle karşılaştırıldığında yemeğe daha parlak bir tat verir. Bu lime, daha küçük, daha pürüzsüz, daha ince kabuklu ve daha fazla tohuma ve daha yüksek asitli suya sahiptir.

Chili Biberi: Acıya dayanamıyorsanız, önce az miktarda kullanın, ardından ölçeği büyütün ve aşırıya kaçmadığınızdan emin olmak için her zaman kontrol edin. Ayrıca, ısıyı azaltmak istiyorsanız, kullandığınız biberlerdeki tohumları ve damarları çıkarın.

Domates: Her zaman olan olgun domatesleri kullanın.

Diğer Malzemeler: Temel bileşenlerin yanı sıra, Meksika’da bulunduğunuz yere bağlı olarak başka malzemeler de kullanılır. Bunlara kök sebze jicama, ekşi portakal, chili piquín tozu, biber, kekik, mango, papaya ve diğerleri dahildir.

Yöntem: Hazırlama yöntemi çok basittir; malzemeler küp küp doğranır ve limon suyu ve tuz ile karıştırılır. Hazırlandıktan sonra pico de gallo hemen servis edilebilir veya karıştırıldıktan sonra 30 dakika bekletilebilir, böylece servis yapmadan önce tatlar birbirine karışabilir.

Servis: Pico de gallo’yu soğuk servis etmeyin, aksi takdirde tadı düz olur, bunun yerine biraz soğutulmuş veya oda sıcaklığında servis yapın. Tipik olarak, nachos, quesadillas, tacos, molletes ve guacamole gibi yemeklerin yanında veya sos olarak servis edilir. Jalisco eyaletinde yaygın bir uygulama olan tekila ile atıştırmalık olarak da servis edilebilir.