Salsa Sosu (Meksika)

Salsa kelimesi İspanyol halkı tarafından icat edilmiş olsa da, bu lezzetli çeşniler grubunun kökenleri, İspanyolların onlara tanıtılmasından çok öncelere dayanmaktadır. Aztekler, Mayalar ve İnkaların salsa yapımında biberleri, baharatları ve domatesleri ilk karıştıran kişiler olduğu söylenir.

İspanyollar, 16. yüzyılda fetihlerinden sonra karşılaştılar. Başlangıçta Aztekler onu balık, geyik eti veya hindi üzerine servis edilen bir çeşni olarak kullandılar. Bugün çok sayıda salsa çeşidi vardır ve bunlar mısır, fasulye ve soğan gibi çok sayıda başka içerik içerir.

Meksika’da üç temel salsa türü vardır: kavrulmuş, biber bazlı ve tomatillo salsas. En popüler salsalar, guacamole, pico de gallo, salsa roja, salsa verde, salsa cruda ve farklı ben türleri gibi favorileri içerir.

Bazıları pürüzsüz olana kadar püre haline getirilir, bazıları yarı tıknaz, bazıları ise eşit şekilde küçük parçalar halinde doğranır. Bu günlerde salsa, eklendiği herhangi bir yemeği renklendirmeye devam ederek, şişelenip dünya çapında satılmaktadır.

Pico da Gallo salsa tarifi için tıklayınız.