Roti Ekmeği (Hindistan)

Roti, kepekli unla yapılan yassı ve mayasız bir ekmektir. Geleneksel olarak Hint mutfağında önemli bir kap olan tava adı verilen demir bir kalbur üzerinde pişirilir. Hint mutfağında roti, pirinç kadar önemlidir. Kökeni ile ilgili birkaç teori var.

Maida ile yapıldığı ve günümüzün rotisinden çok daha kalın olduğu zaman İran’da icat edildiği söyleniyor. Başka bir teori, mayasız ekmeğin temel olduğu ve buğday üretiminin bol olduğu Doğu Afrika’dan Hindistan’a gittiğini söylüyor.

Ayurveda, Hindistan’ın Vedik dönemine kadar uzanıyor. Kökeni ne olursa olsun, roti günümüzde Pakistan, Nepal, Sri Lanka, Maldivler, Güney Afrika ve Güney Asya gibi ülkelerde dünya çapında popülerdir. Adı Sanskritçe ekmek anlamına gelen rotika kelimesinden gelmektedir.

Chapati, makki di roti, tandoori roti ve roti canai gibi temel roti’nin birçok varyasyonu vardır. Yaygın olarak köriler de dahil olmak üzere çeşitli yemeklere eşlik etmesi için kullanılır ve Karayipler’de yaygın olarak sandviç sargısı olarak kullanılır ve sokak yemeği olarak tüketilir.

Roti Ekmeği Çeşitleri

Roti Canai – (Malezya)

Roti Prata – (Singapur)

Rumali Roti – (Hindistan)

Roti Jala – (Malezya)

Roti Telur – (Malezya)

Roti Pisang – (Malezya)

Makki di Roti (Hindistan)

Roti Tisu – (Malezya)

Roti Sardin – (Malezya)

Wrap Roti – (Trinidad)

Roti Bawang – (Malezya)