Roti Ekmeği (Hindistan)

Roti, kepekli unla yapılan yassı ve mayasız bir ekmektir. Geleneksel olarak Hint mutfağında önemli bir kap olan tava adı verilen demir bir sac üzerinde pişirilir. Hint mutfağında roti, pirinç kadar önemlidir. Kökeni ile ilgili birkaç teori var.

Maida ile yapıldığı ve günümüzün rotisinden çok daha kalın olduğu zaman İran’da icat edildiği söyleniyor. Başka bir teori, mayasız ekmeğin temel olduğu ve buğday üretiminin bol olduğu Doğu Afrika’dan Hindistan’a gittiğini söylüyor.

Ayurveda, Hindistan’ın Vedik dönemine kadar uzanıyor. Kökeni ne olursa olsun, roti günümüzde Pakistan, Nepal, Sri Lanka, Maldivler, Güney Afrika ve Güney Asya gibi ülkelerde dünya çapında popülerdir. Adı Sanskritçe ekmek anlamına gelen rotika kelimesinden gelmektedir.

Chapati, makki di roti, tandoori roti ve roti canai gibi temel roti’nin birçok varyasyonu vardır. Yaygın olarak köriler de dahil olmak üzere çeşitli yemeklere eşlik etmesi için kullanılır ve Karayipler’de yaygın olarak sandviç sargısı olarak kullanılır ve sokak yemeği olarak tüketilir.

Roti Ekmeği Tarifi

Roti Ekmeği İçin Gerekli Malzemeler

2 su bardağı tam buğday unu – 270 gram
1-2 çay kaşığı yağ, isteğe bağlı – 5-10 ml
Yaklaşık 3/4 su bardağı su – 180 ml)
Fırçalamak için ghee (sade tereyağı)

Roti Ekmeği Nasıl Yapılır

Hamur: 2 su bardağı unu geniş bir kaba alın. Azar azar su eklemeye başlayın. Suyu ekledikçe elinizle karıştırın ve hamuru bir araya getirin. Unun cinsine göre daha fazla veya daha az su gerekebilir. Hamur toparlanınca hamuru yoğurmaya başlayın. Parmak uçlarınızla bastırarak yoğurun. Hamuru avuç içlerinizle katlayın ve parmak eklemlerinizle baskı uygulayarak tekrar yoğurun. Hamur yumuşak ve esnek hale gelene kadar yoğurmaya devam edin. Sert/sıkışmış geliyorsa, biraz su ekleyin ve tekrar yoğurun. Çok yapışkan/yumuşak geliyorsa biraz kuru un ekleyin ve karıştırın. Hamur pürüzsüz olmalıdır. Hamuru 20-30 dakika nemli bir bez veya kağıt havluyla örtün.

Hamuru Açmak: Hamur dinlendikten sonra tekrar hızlı bir şekilde yoğurun. Hamuru, her biri yaklaşık 35 ila 37 gram ağırlığında 12 eşit parçaya bölün. Bir top ile çalışmaya başlayın, kalan hamur toplarını kurumaması için nemli bir bezle örtün. Toplardan birini alın ve pürüzsüz hale getirmek için parmaklarınızın arasına bastırın. Daha sonra yuvarlak ve pürüzsüz hale getirmek için avuçlarınız arasında yuvarlayın. Çatlaklar olmamalıdır. Yuvarlak hamur topuna bastırın ve hafifçe düzleştirin. Hazırlanan hamur topunu kuru una batırın ve her taraftan unlayın alın. Ardından, açma tahtası ve oklava kullanarak roti’yi açmaya başlayın. Açarken hafif basınç uygulayarak oklavayı hamur boyunca uzunlamasına hareket ettirin. Doğru açarsanız hamur kendi kendine dairesel hareketlerle hareket edecek ve roti eşit şekilde açılacaktır. Yaklaşık 15-20 cm çapında yuvarlak bir roti elde edene kadar ince bir şekilde açın.

Pişirme: Tavayı orta-yüksek ateşte ısıtın ve yeterince sıcak olduğundan emin olun. 15-30 saniye üst tarafında kabarcıklar görene kadar pişirin. Bu noktada rotiyi çevirin, ilk tarafın çok fazla pişmemesi gerekir. Şimdi diğer tarafın ilk taraftan daha fazla, yaklaşık 30 saniye daha pişmesine izin verin. Şimdi ikinci taraftan ne kadar piştiğini görmek için bir maşa kullanın. Her yerinde kahverengi lekeler görüyorsanız, yeterince pişmiş demektir. Şimdi, roti’yi bir maşa kullanarak tavadan alın ve ilk tarafı (biraz daha az pişmiş) doğrudan alevin üzerine gelecek şekilde doğrudan ateşe koyun. Roti şişecektir, diğer tarafını da pişirmek için bir maşayla çevirin. Hemen rotinin üzerine ghee/sade tereyağı sürün ve sıcak servis yapın.

 

Roti Ekmeği Çeşitleri

Roti Canai – (Malezya)

Roti Prata – (Singapur)

Rumali Roti – (Hindistan)

Roti Jala – (Malezya)

Roti Telur – (Malezya)

Roti Pisang

Roti Pisang – (Malezya)

Makki di Roti (Hindistan)

Roti Tisu – (Malezya)

Roti Sardin

Roti Sardin – (Malezya)

Wrap Roti

Wrap Roti – (Trinidad)

Roti Bawang

Roti Bawang – (Malezya)