Tortilla Ekmeği (Meksika)

Aslen mısır ekmeği olan tortilla, Meksika kültüründe binlerce yıldır var olan temel ekmek çeşitlerinden biridir. İlk tortilla, yerli kültürlerin temel bileşeni olan her yerde bulunan mısırdan yapıldı.

Mısır tanelerini depolayacak ve daha sonra onları masa oluşturmak için işleyecek, daha sonra bildik, yuvarlak ve ince tortilla oluşturmak için toplar ve elle preslenecek olan eski Mezoamerikan halkı tarafından kullanılan bir bileşendi. Bu eski gelenek, otantik ekmeği yapma sanatını mükemmelleştirmek için aşırı derecede eğitilmiş bazı yerli gruplar arasında hala mevcuttur.

Tortilla’nın tanımı, İspanyol fatihlerin 15. yüzyılda bölgeye gelmesinden sonra yanlışlıkla değişti. Fatihler, buğdayın çok önemli bir rol oynadığı farklı mutfak geleneklerini getirirken, otantik mısır pleblerin yemeği olarak kabul edildi.

Bununla birlikte, mısır yetiştirme ve pişirme geleneği, yerli Kızılderililer arasında kırsal alanlarda popülerliğini korudu. Buğday tortillasının ortaya çıkışının sömürge döneminde gerçekleştiğine inanılıyor, ancak ortaya çıkmasına neyin sebep olduğu tam olarak belli değil.

Bazı teoriler bunun Avrupa geleneğinden çıktığını iddia ediyor, bazıları yerlilerin Avrupalı ​​fatihlerin damaklarını memnun etmek için kasıtlı bir icadı olduğunu ve hatta bazıları sürgündeki İspanyol Yahudilerinin mısırın koşer olmadığına inandıkları için onu yarattığını söylüyor.

Nedeni ne olursa olsun, buğday tortillası önce Rio Grande Nehri çevresinde yayıldı ve tarımsal üretim ve ilerlemenin ardından popülerlik kazanmaya devam etti. Bugün, tortilla sadece Meksika’nın favorisi değil, yakınlık, tarihi etki ve büyük İspanyol akını nedeniyle, Amerika Birleşik Devletleri’nde etnik bir ekmek olarak görülmeyi bıraktı ve Amerikan mutfak mirasının bir parçası olarak kabul edilmeye başlandı.

Günümüzde ekmeği genellikle taco, burrito, enchiladas ve quesadillas gibi çok sayıda yemek için bir temel ve sarıcı olarak kullanılmaktadır. Ayrıca, genellikle bir eşlik olarak ve yemeği almak için kullanılan bir araç olarak kullanıldıkları güveç ve biberlerin yanında servis edilirler.

Mısır veya buğday ile yapılan bu eski Meksika ürünü, dünya çapında takipçiler kazanmış ve dünyanın en yaygın ekmek çeşitlerinden biri haline gelmiştir.

Mısır Tortillası Tarifi

Mısır Tortillası İçin Gerekli Malzemeler / 20 Adet

320 gr kek veya çok amaçlı un
226 gr sarı mısır unu
125 ml sıvı yağ
1 su bardağı / 250 ml sıcak su
1 çay kaşığı tuz

Mısır Tortillası Nasıl Yapılır

Bir kapta un, mısır unu, tuz ve yağı karıştırın. Parmak uçlarınızı kullanarak yağı un ve mısır unu ile karıştırın.

Sıcak suyu un ve yağ karışımına dökün ve yumuşak bir hamur oluşana kadar karıştırın.

Hamurun kurumasını önlemek için bir havluyla örtün ve 20 dakika dinlenmeye bırakın.

8 ila 10 eşit parçaya bölün ve hamuru yuvarlak şekilde açın.

Tortillaları ağır tabanlı veya dökme demir bir tavada her iki yüzünü de yaklaşık 30 saniye pişirin.

Pişirirken ekmeği kapalı tutun ve istifleyin. Kaplama, buharı hapsetmeye yardımcı olur ve ekmeği yumuşak ve esnek tutar.

Sıcak servis yapın veya kalanları tekrar ısıtın.

İpuçları

Fazla yoğurmaktan kaçının, malzemeleri bir araya getirerek yumuşak bir hamur elde edin.

Hamuru dinlendirmek, unun suyu emmesine yardımcı olarak açılmasını kolaylaştırır.

Artan ekmeği tekrar ısıtmak ve yumuşatmak için mikrodalgaya dayanıklı bir torbaya koyun veya temiz, nemli bir mutfak havlusu ile örtün ve yaklaşık 15 saniye ısıtın. Ayrıca ocakta bir tavada her iki tarafı 30 saniye ısıtıp ağzı kapalı bir kaba koyabilirsiniz. Isı ve buhar ekmeği yumuşatmaya yardımcı olacaktır.