Tortilla Ekmeği (Meksika)

Aslen mısır ekmeği olan tortilla, Meksika kültüründe binlerce yıldır var olan temel ekmek çeşitlerinden biridir. İlk tortilla, yerli kültürlerin temel bileşeni olan her yerde bulunan mısırdan yapıldı.

Mısır tanelerini depolayacak ve daha sonra onları masa oluşturmak için işleyecek, daha sonra bildik, yuvarlak ve ince tortilla oluşturmak için toplar ve elle preslenecek olan eski Mezoamerikan halkı tarafından kullanılan bir bileşendi. Bu eski gelenek, otantik ekmeği yapma sanatını mükemmelleştirmek için aşırı derecede eğitilmiş bazı yerli yerli gruplar arasında hala mevcuttur.

Tortilla’nın anlatımı, İspanyol fatihlerin 15. yüzyılda bölgeye gelmesinden sonra yanlışlıkla değişti. Fatihler, buğdayın çok önemli bir rol oynadığı farklı mutfak geleneklerini getirirken, otantik mısır pleblerin yemeği olarak kabul edildi.

Bununla birlikte, mısır yetiştirme ve pişirme geleneği, yerli Kızılderililer arasında kırsal alanlarda popülerliğini korudu. Buğday tortillasının ortaya çıkışının sömürge döneminde gerçekleştiğine inanılıyor, ancak ortaya çıkmasına neyin sebep olduğu tam olarak belli değil.

Bazı teoriler bunun Avrupa geleneğinden çıktığını iddia ediyor, bazıları yerlilerin Avrupalı ​​fatihlerin damaklarını memnun etmek için kasıtlı bir icadı olduğunu ve hatta bazıları sürgündeki İspanyol Yahudilerinin mısırın kaşer olmadığına inandıkları için onu yarattığını söylüyor.

Nedeni ne olursa olsun, buğday tortilla önce Rio Grande Nehri çevresinde yayıldı ve tarımsal üretim ve ilerlemenin ardından popülerlik kazanmaya devam etti. Bugün, tortilla sadece Meksika’nın favorisi değil, yakınlık, tarihi etki ve büyük İspanyol akını nedeniyle, tortillalar Amerika Birleşik Devletleri’nde etnik bir ekmek olarak görülmeyi bıraktı ve Amerikan mutfak mirasının bir parçası olarak kabul edilmeye başlandı.

Günümüzde ekmeği genellikle tacos, burrito, enchiladas ve quesadillas gibi çok sayıda yemek için bir temel ve sarıcı olarak kullanılmaktadır. Ayrıca, genellikle bir eşlik olarak ve yemeği almak için kullanılan bir kap olarak kullanıldıkları güveç ve biberlerin yanında servis edilirler.

Mısır veya buğday ile yapılan bu eski Meksika ürünü, dünya çapında takipçiler kazanmış ve dünyanın en yaygın ekmek çeşitlerinden biri haline gelmiştir.