Brioche Ekmeği (Fransa)

Bu pişmiş spesiyalite, yüksek tereyağı, süt ve yumurta içeriğiyle zengin, yumuşak ve pul pul olan bir hamur işi ile ekmek arasında bir geçiş olan Fransız tipi bir hamur işidir. Yüzyıllar boyunca hem bir incelik hem de bir statü sembolü olarak kullanılmıştır.

Popüler bir teori, 9. yüzyılda Fransa’ya yerleşen ve onlarla birlikte tereyağı yapmanın sırlarını getiren Norman Vikings tarafından icat edildiğini iddia ediyor. Brioche kelimesi için yazılı en eski kaynak 1404 yılından kalmadır ve adının yoğurmak ve karıştırmak anlamına gelen bris ve hocher’den türetildiğine inanılıyor.

Aynı zamanda, orijinal hamur işi içindeki bileşenlerden biri olduğuna inanılan Brie adlı popüler Fransız peynirine de bir referans olabilir. 18. yüzyıldaki bir kıtlık ekmeği pahalı hale getirdi, bu nedenle tatlı çörek bir statü sembolü haline geldi, tatlı çöreğinizdeki tereyağı miktarı refahınızla orantılıydı.

Günümüzde geleneksel olarak çay ile tüketilse de tatlı veya tuzlu dolgular için bir kap görevi görerek mutfakta da çeşitli kullanımları vardır.

Brioche Ekmeği Çeşitleri

Pogne

Cougnou

Brioche Vendéenne

Fallue

Brioche de Nanterre

Brioche Col Tuppo

Brioche Saint Genix

Gâche Vendéenne

Brioche Tressée de Metz