Brioche Ekmeği (Fransa)

Bu pişmiş spesiyalite, yüksek tereyağı, süt ve yumurta içeriğiyle zengin, yumuşak ve pul pul olan bir hamur işi ile ekmek arasında bir geçiş olan Fransız tipi bir hamur işidir. Yüzyıllar boyunca hem bir incelik hem de bir statü sembolü olarak kullanılmıştır.

Popüler bir teori, 9. yüzyılda Fransa’ya yerleşen ve onlarla birlikte tereyağı yapmanın sırlarını getiren Norman Vikings tarafından icat edildiğini iddia ediyor. Brioche kelimesi için yazılı en eski kaynak 1404 yılından kalmadır ve adının yoğurmak ve karıştırmak anlamına gelen bris ve hocher’den türetildiğine inanılıyor.

Aynı zamanda, orijinal hamur işi içindeki bileşenlerden biri olduğuna inanılan Brie adlı popüler Fransız peynirine de bir referans olabilir. 18. yüzyıldaki bir kıtlık ekmeği pahalı hale getirdi, bu nedenle tatlı çörek bir statü sembolü haline geldi, tatlı çöreğinizdeki tereyağı miktarı refahınızla orantılıydı.

Günümüzde geleneksel olarak çay ile tüketilse de tatlı veya tuzlu dolgular için bir kap görevi görerek mutfakta da çeşitli kullanımları vardır.

Brioche Ekmeği Tarifi

Brioche Ekmeği İçin Gerekli Malzemeler

600 gram ekmeklik un
1 yemek kaşığı tuz
100 gram toz şeker
20 gram instant maya
4 adet yumurta
175 gram ılık süt
1 yemek kaşığı bal
1 adet rendelenmiş limon kabuğu (arzuya göre)
175 gram tereyağı
2 yemek kaşığı zeytinyağı
1 yumurta sarısı

Brioche Ekmeği Nasıl Yapılır

Instant maya ve ılık sütü küçük bir kapta karıştırdıktan sonra 10 dakika kadar bekletin.

Kullanacağınız ekmeklik unu; tuz, toz şeker ve rendelenmiş limon kabuğu ile harmanladıktan sonra karıştırma kabına alın. Orta kısmını parmaklarınızla havuz gibi açın. Bal ve ılık süt ile karıştırdığınız instant mayayı ekleyin.

Hamur yoğurma makinesi ya da uç kısmına hamur yoğurma aparatı taktığınız mikser yardımıyla karıştırmaya başlayın. Şu ana kadar eklemiş olduğunuz tüm malzemelerin homojen olarak karışmış olması gerekiyor.

Bütün olarak kullanacağınız yumurtaları tek tek karıştırma kabına alıp, 8-10 dakika kadar karıştırma işlemini sürdürün.

Küçük küpler halinde doğradığınız soğuk tereyağlarını hamura katıp, çırpıcı yardımıyla 8-10 dakika kadar karıştırmaya devam edin. Hamur yumuşak, parlak ve pütürsüz olmalı.

Kıvam alan hamuru, unlanmış mutfak tezgahı üzerine alın. Bir dakika kadar elle yoğurduğunuz hamuru üzerine nemli bir mutfak bezi kapattıktan sonra 6-8 saat kadar oda ısısında bekletin.

Oda sıcaklığında, kendi büyüklüğünün en az iki katı kadar mayalanan hamuru 15 eşit parçaya ayırın.

Mermer bir tezgah üzerinde yuvarlayarak, şekil verdiğiniz hamurları zeytinyağı ile yağladığınız muffin kalıplarına yerleştirin.

Arzuya göre hamurdan yuvarlak şeklinde küçük toplar hazırlayıp, büyük ekmek hamurlarının üzerine kapak şeklinde oturtun. Fırını 180 derecede önceden ısıtın. Fırın ısındığı sırada kalıplarına yerleşen hamurları 30 dakika kadar bu şekilde mayalandırmaya devam edin.

Üzerleri hafif bir şekilde kızarana kadar, aralarda kontrol ederek 25-30 dakika pişirin. Fırından çıkardığınız hamurları kalıplarında dinlendirdikten sonra çayın ya da kahvenin yanında servis edin.

 

Brioche Ekmeği Çeşitleri

Pogne

Cougnou

Brioche Vendéenne

Fallue

Brioche de Nanterre

Brioche Col Tuppo

Brioche Saint Genix

Gâche Vendéenne

Brioche Tressée de Metz