Focaccia (İtalya)

Bu çiğnenebilir yağlı yassı ekmek çok yönlüdür ve üzerine kaba deniz tuzu, zeytinyağı, otlar, domates veya zeytin gibi çeşitli malzemeler eklenebilir. Tarihçiler, Orta Doğu’da uzun süredir mayasız yassı ekmekler yapılmasına rağmen, Etrüskler veya antik Yunanistan’da icat edildiğine inanma eğilimindedir.

Focaccia adı, Roma döneminde focaccia’nın geleneksel olarak kömürde pişirildiği gerçeğine atıfta bulunan “ocak ekmeği” anlamına gelen Roma panis focacius’tan türetilmiştir. Temel tarif zamanla Fransa ve İspanya’ya yayıldı, burada ekmek sırasıyla fouaisse ve hogaza olarak biliniyor.

Foccacia’nın pockmarked görünümü, pişirme sırasında yüzeyinde büyük kabarcıkların oluşmasını önlemek için hamurda yapılan girintilerden kaynaklanır. Bugün, focaccia’nın tuzlu versiyonları biberiye, adaçayı, sarımsak, peynir ve soğan ile doldurulurken, tatlı çeşitleri bal, kuru üzüm, şeker ve limon kabuğu ile doldurulabilir.

Focaccia Ekmeği Tarifi

Focaccia Ekmeği İçin Gerekli Malzemeler

400 gr beyaz ekmek unu
100 gr ince öğütülmüş irmik unu veya beyaz ekmek unu
1 poşet kuru maya
½ yemek kaşığı altın pudra şekeri
300 ml ılık su
Zeytin yağı
1 demet taze fesleğen (30 gr)
1 büyük avuç olgun kiraz domates
Beyaz şarap sirkesi
2 diş sarımsak
30 gr Taleggio peyniri
1 küçük keçi peyniri
Parmesan peyniri
1 dal taze biberiye
2 kırmızı soğan
Birkaç dal taze kekik
Balzamik sirke
Deniz tuzu

Focaccia Ekmeği Nasıl Yapılır

Unları ve deniz tuzunu geniş bir kaba alıp ortasını açın. Ilık suya mayayı ve şekeri ekleyin ve bir çatalla karıştırın. Bunu birkaç dakika bekletin ve köpürmeye başladığında yavaş yavaş unun ortasındaki çukura dökün ve karıştırın.

Bir dakika sonra tüm malzemeler bir araya geldiğinde, pürüzsüz, yaylı, yumuşak bir hamur elde edene kadar yaklaşık 5 dakika kuvvetlice yoğurun.

Büyük bir kaseyi biraz zeytinyağı ile hafifçe yağlayın ve hamuru kaseye aktarın. Biraz fazla un serpin, havluyla örtün ve iki katına çıkana kadar 30 dakika ılık bir yerde kabarmaya bırakın.

Hamur yükselirken fırınınızı 220 °C’ye ısıtın ve üst malzemeleri hazırlayın.

Soğanları ince ince dilimleyin ve kekik yapraklarını toplayın. Soğanları ve kekiği 2 yemek kaşığı zeytinyağında kısık ateşte yaklaşık 5 dakika kızartın. 6 yemek kaşığı balzamik sirke ekleyin, bir veya iki dakika azaltın ve soğumaya bırakın.

Fesleğen yapraklarını toplayıp kabaca doğrayın ve domatesleri ikiye bölün. Fesleğen ve domatesleri bir kaseye koyun ve deniz tuzu ve karabiber, sızma zeytinyağı ve küçük bir beyaz şarap sirkesi serpin. Sarımsakları soyup dilimleyin ve kaseye karıştırın.

Focaccia’yı pişirmek için, hamur kabarır kabarmaz, bir fırın tepsisine koyun ve tepsiyi kaplayacak şekilde yayın. Çok sayıda sert dip ve kuyu yapmak için hamurun üzerine bir piyano gibi kabaca bastırın.

Soğanı ve domates soslarını focaccia’nın üçte ikisine bölün.

Üç peynirli ve biberiyeli tepesi için, meyvelerin kalan üçte birlik kısmı üzerinde Taleggio ve keçi peynirini parçalayın. Bir avuç Parmesan peyniri rendeleyin ve biberiye yapraklarını toplayın.

Son üçte birlik kısmın üzerine serpin ve karabiber serpin. Sızma zeytinyağı serpin ve bir tutam deniz tuzu ile bitirin.

20 dakika daha kabarmaya bırakın, ardından 20 dakika, üstü altın rengi ve ortası yumuşak olana kadar pişirin.

 

Focaccia Ekmeği Çeşitleri

Focaccia Seravezzina

Focaccia Messinese

Cudduruni

Strazzata

Focaccia Alla Genovese

Focaccia di Recco Col Formaggio

Sfincione