Naan Ekmeği (Hindistan)

Naan, kökleri Hindistan’da olan çiğnenebilir bir dokuya sahip benzersiz ve popüler bir yassı ekmektir. Naan’ın ilk belgelenmiş izleri, Hint-Pers şairi Amir Kushrau’nun MS 1300 notlarında bulunur. Adı Farsça ekmek kelimesinden gelir. Naan orijinal olarak Delhi’deki İmparatorluk mutfağında iki versiyonda yapıldı – naan-e-tunuk (hafif ekmek) ve naan-e-tanuri (tandır fırınının taş duvarlarında pişirilir).

Tandır fırınında pişirilen beyaz un, maya, yumurta, süt, tuz ve şekerden oluşur. Tipik gözyaşı damlası şekli, hamurun tandır duvarlarında pişerken sarkmasıyla elde edilir. Birçok Hint köyünde, tüm yerlilerin naan pişirebilmesi için köyün ortasına yerleştirilmiş ortak bir tandır vardı.

Ayrıca, kulcha (fındık ve kuru üzüm, patates veya soğan dolgusu ile doldurulur) ve tereyağı ve ezilmiş sarımsak ile doldurulmuş sarımsak naan gibi birçok naan çeşidi vardır. Geleneksel olarak, naan fırından sıcak olarak servis edilir, hafifçe kömürleşir, ghee (Hint sade tereyağı) ile fırçalanır ve genellikle çeşitli yemeklere eşlik olarak tüketilir.

Naan Ekmeği Tarifi

Naan Ekmeği İçin Gerekli Malzemeler / 10 Adet

3 su bardağı (360 gr) çok amaçlı un
1 tatlı kaşığı instant kuru maya
Tuz
1/2 çay kaşığı şeker
1 su bardağı (120 ml) süt, isteğe bağlı
1 çay kaşığı yağ
Su, gerektiği kadar

Naan Ekmeği Nasıl Yapılır

Unu büyük bir kaseye eleyin.

Mayayı bir bardak (120 ml) ılık suyla karıştırın, ardından mayanın aktifleşmesi için bir kenara koyun.

Büyük bir kaseye un, tuz, istenirse süt ve maya karışımını ekleyin ve karıştırın.

Yoğurun, gerektiği kadar su ilave edin.

Hamuru hazırladıktan sonra üzerini kapatıp 20 dakika dinlendirin.

Hamuru küçük toplara ayırın. Hamur elinize çok yapışıyorsa hamura şekil vermek istediğinizde elinizi yağlayın.

Her bir yufkayı unlayın ve merdane yardımıyla açın.

Naan’ı bir fırın tepsisine yerleştirin ve önceden ısıtılmış bir fırında yaklaşık 2 dakika pişirin. Tepsiyi ısıtma kaynağına mümkün olduğunca yakın koyduğunuzdan emin olun. Alternatif olarak, naan’ı ocakta pişirebilirsiniz.

Naan’ı bir fırın tepsisine yerleştirin, ardından yüzeyde kabarcıklar göründüğünde, tepsiyi ters çevirin ve üst kısmı açık ateşte pişirin.

Piştikten sonra ghee veya tereyağı ile fırçalayıp servis yapın.

İpuçları

Un: Daha az glüteni olan Hint Maidası yerine daha fazla glütenli un kullanıyorsanız, daha ıslak bir hamur karıştırın ve kısa sürede yoğurun. Ayrıca unun bir kısmını tam buğday unu ile değiştirebilirsiniz, yani tarifte kullandığınız toplam un miktarının yaklaşık %20-30’u.

Pişirme: Tandır fırınınız yoksa naanı fırında veya ocakta pişirebilirsiniz. Fırında pişirme yapıyorsanız, fırının maksimum sıcaklığa ısıtıldığından emin olun ve bir tandır ısısını mümkün olduğunca çoğaltmak için bir pizza taşı veya daha önce fırında ısıtılmış ters çevrilmiş bir fırın tepsisi kullanın. Ocakta bir tavada pişiriyorsanız, tavayı ateşin ortasında çevirin, böylece naanın üst kısmı da pişer.

 

Naan Ekmeği Çeşitleri

Keema Naan

Butter Garlic Naan

Peshwari Naan

Paneer Naan

Aloo Naan

Chur Chur Naan

Roghni Naan

Bullet Naan

Nawabi Naan

Naan-e Afghani

Nan Bya (Burma)