Naan Ekmeği (Hindistan)

Naan, kökleri Hindistan’da olan çiğnenebilir bir dokuya sahip benzersiz ve popüler bir gözlemedir. Naan’ın ilk belgelenmiş izleri, Hint-Pers şairi Amir Kushrau’nun MS 1300 notlarında bulunur. Adı Farsça ekmek kelimesinden gelir. Naan orijinal olarak Delhi’deki İmparatorluk Mahkemesinde iki versiyonda yapıldı – naan-e-tunuk (hafif ekmek) ve naan-e-tanuri (tandır fırınının taş duvarlarında pişirilir).

Tandır fırınında pişirilen beyaz un, maya, yumurta, süt, tuz ve şekerden oluşur. Tipik gözyaşı damlası şekli, hamurun tandır duvarlarında pişerken sarkmasıyla elde edilir. Birçok Hint köyünde, tüm yerlilerin naan pişirebilmesi için köyün ortasına yerleştirilmiş ortak bir tandır vardı.

Ayrıca, kulcha (gözleme, fındık ve kuru üzüm, patates veya soğan dolgusu ile doldurulur) ve tereyağı ve ezilmiş sarımsak ile doldurulmuş sarımsak naan gibi birçok naan çeşidi vardır. Geleneksel olarak, naan fırından sıcak olarak servis edilir, hafifçe kömürleşir, ghee (Hint sade tereyağı) ile fırçalanır ve genellikle çeşitli yemeklere eşlik olarak tüketilir.

Naan Ekmeği Çeşitleri

Keema Naan

Butter Garlic Naan

Peshwari Naan

Paneer Naan

Aloo Naan

Chur Chur Naan

Roghni Naan

Bullet Naan

Nawabi Naan

Naan-e Afghani

Nan Bya (Burma)