Pretzel Ekmeği (Almanya)

Almanya’nın ikonik bir sembolü olarak kabul edilen pretzel, un, tuz, malt, maya ve suyun birleştirilmesiyle yapılan geleneksel bir hamur işi türüdür. Elde edilen hamur daha sonra mükemmel bir şekilde pişirilmeden önce iyi bilinen düğümlü bir çubuk kraker şeklinde şekillendirilir.

Pretzeller genellikle fırınlanmadan önce bir kül suyu çözeltisine (Almanca natronlauge) batırılır ve daha sonra yumuşak iç kısmı çevreleyen güzel, kahverengi ve gevrek bir dış yüzeyle ayırt edilen Bavyera tarzı bir çubuk kraker olan laugenbrezel olarak adlandırılırlar.

Kaba tuz genellikle simitlerin yüzeyine serpilir, ancak susam, balkabağı, ayçiçeği veya haşhaş tohumu gibi başka malzemeler de kullanılabilir. Bazıları daha yumuşak bir hamur elde etmek için yağ kullanırken, bazıları ise tam buğday unu veya buğday unu gibi farklı un türlerini gerektirir.

Alman simitleri hem tatlı hem de tuzlu versiyonlarda gelir ve dokuları yumuşaktan serte kadar değişebilir. Otantik bir Alman deneyimi için genellikle tereyağlı bir atıştırmalık olarak veya Alman sosisli sosisleri ve yanında soğuk bir Alman birası ile birlikte sıcak olarak tüketilirler.

Çok yönlü doğası, diğerleri arasında Yeni Yıl simitleri (neujahrbrezel), Oktoberfest simitleri (wiesnbrezn olarak da adlandırılır) ve Lent simitleri (fastenbrezeln) dahil olmak üzere sayısız varyasyona yol açmıştır.

Alsace, Fransa’da simit bretzel d’Alsace olarak bilinir.