Cornbread (Amerika)

Klasik mısır ekmeğinden daha fazla Amerikan yemeği yoktur. Mısır unu ile yapılan yumuşak ama sert pişmiş ekmek, özellikle Güney Amerika ile ilişkilendirilen Amerikan geçmişinin en önemli hatırasıdır. Mısır, bugün cornbread olarak bilinen şeyin ilk versiyonunu yaratan Yerli Amerikalılar arasında temel bir bileşen olmuştur.

Bu orijinal versiyon, sınır keşifleri arasında yaygın bir yiyecekti ve kısa süre sonra ulus arasında tercih edilen temel bir yemek haline geldi. Başlangıçta mısır ekmeğinin rengi beyazdı ve daha iri un üreten taş öğütülmüş mısırla yapıldığından daha doyurucu bir yemek oluşturdu.

Değişim, mısırı ince öğüten ve doğal tatlılık kaybına neden olan endüstriyel değirmenlerin devreye girmesiyle gerçekleşti. Kolonistler buğday, yumurta ve süt ürünlerini piyasaya sürdüğünde, tanınmış firma ve rustik mısır ekmeği daha yumuşak ve daha ince bir versiyona dönüştürüldü.

Bununla birlikte, Amerika Birleşik Devletleri’nin güney kısmı rustik çeşidi hazırlama geleneğini korurken, kuzey kısmı mayalı, daha yumuşak ve daha tatlı versiyonu benimsemiştir. Günümüzde mısır ekmeği genellikle mağazadan alınan paketlerden yapılır ve geleneksel olarak demir tavalarda hazırlanır, ancak tavalar ve hatta kek kalıpları da yaygındır.

Amerikan kültüründe mısır ekmeği, sade ekmek yerine geçmez, daha çok önemli bir garnitür olarak kabul edilir. Genellikle chilis ve diğer fasulye ve mercimek güveci türlerine eşlik etmek için kullanılır. Bazen sadece bal veya pekmezle kaplanır ve tatlı olarak yenir veya bir bardak ılık sütte parçalanıp ıslatılır.