Hot Cross Buns (İngiltere)

Geleneksel olarak Good Friday ve  Lent sırasında hazırlanıp yenen bu hafif tatlı baharatlı çörekler, zengin mayalı hamur ve kuru üzüm veya kuş üzümü gibi kuru meyvelerden yapılır. Her bir çöreğin tepesinde, tipik olarak kısa hamur işi, un ve su karışımı veya pudra şekerinden yapılan bir haç işareti bulunurken, haçın başlangıçta sadece bir bıçakla kesildiği varsayılır.

Çörekler sade veya kızarmış olarak tüketilebilir ve tereyağı ile servis edilebilir. Çok sayıda teori olmasına rağmen, çöreklerin kesin kökeni gizemle kaplıdır. Bazen, ışık tanrıçası Eostre’yi anmak için benzer çapraz işaretli çörekler yapan Romalılar ve Saksonlarla ilişkilendirilirler.

Bununla birlikte, çoğunlukla Hıristiyan folkloru ile ilgilidir ve çarmıha gerilmeyi simgeleyen haç dışında, baharatların yoğun kullanımının, ölümünden sonra Mesih’i mumyalamak için kullanılan baharatları ifade ettiği sıklıkla söylenir. Kesin olan şey, çöreklerin, Kraliçe I. Elizabeth’in çöreklerin satışını yalnızca Noel, Paskalya ve İyi Cuma ile sınırladığı 16. yüzyılda büyük bir popülariteye sahip olmasıdır.

Kısıtlamanın çok az etkisi oldu ve kısa süre sonra iptal edildi. Günümüzde çörekler popülerliğini koruyor ve Birleşik Krallık ve İrlanda dışında Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda ve Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunabilirler. Geleneksel çeşitler genellikle diğer bileşenlerin eklenmesiyle değiştirilir ve çörekler artık tüm yıl boyunca yaygın olarak hazırlanır.