Lavash Ekmeği (Ermenistan)

Lavash, birçok gıda tarihçisi tarafından Ermeni kökenli olduğu iddia edilen geleneksel bir yassı ekmektir, ancak Batı Asya ve Kafkasya’da da iyi bilinir ve hazırlanır. Hamur, buğday unu, tuz ve sadece ekşi maya ile mayalanmış sudan oluşur.

Hamur kabardıktan sonra, küçük topaklar halinde şekillendirilir ve açılır, daha sonra tonir adı verilen bir kil fırının (tandır) içinde pişirilir. Ermenistan’ın parçasına veya bölgesine bağlı olarak, bu ekmekler kalınlık, boyut, şekil ve yoğurma yönteminde değişiklik gösterebilir.

Lavaş yapma süreci çok emek yoğun ve zaman alıcı olduğundan genellikle önceden hazırlanır. Son yıllardaki teknolojik gelişmeler ve çağın gereksinimleri nedeniyle lavaş makinesi ile daha hızlı sürede lavaş pişirilebilmektedir. Pişmiş ekmekler kuru bir yerde saklanır ve esnekliklerini geri kazandırmak için kullanımdan önce su serpilir. Bugün bile lavaş sadece elle yırtılıyor ve ekmek, dürümler için veya kaşık olarak kullanılabiliyor.

Bereket ve refahın sembolü olarak kabul edilen lavaş, Ermeni düğün törenlerinde büyük önem taşır ve iyileştirici özelliklere sahip olduğuna inanıldığından geleneksel tıpta da kullanılır.