Lavash (Ermenistan)

Lavash, birçok gıda uzmanı tarafından Ermeni kökenli olduğu iddia edilen geleneksel bir Ermeni yassı ekmeğidir, ancak Batı Asya ve Kafkasya’da iyi bilinir ve hazırlanır. Hamur, buğday unu, tuz ve sadece ekşi maya ile mayalanmış sudan oluşur.

Hamur kabardıktan sonra, düz bir şekilde yuvarlanan küçük topaklar halinde şekillendirilir ve daha sonra tonir adı verilen bir kil fırının içine açılır. Ermenistan’ın parçasına veya bölgesine bağlı olarak, bu gözlemeler kalınlık, boyut, şekil ve yoğurma yönteminde değişiklik gösterebilir.

Lavaş yapma süreci çok emek yoğun ve zaman alıcı olduğundan genellikle önceden hazırlanır. Pişmiş pideler kuru bir yerde saklanır ve esnekliklerini geri kazandırmak için kullanımdan önce su serpilir. Bugün bile lavaş sadece elle yırtılıyor ve ekmek, dürüm veya kaşık olarak kullanılabiliyor.

Bereket ve refahın sembolü olarak kabul edilen lavaş, Ermeni düğün törenlerinde büyük önem taşır ve iyileştirici özelliklere sahip olduğuna inanıldığından geleneksel tıpta da kullanılır.