Injera (Etiyopya)

Injera, süngerimsi bir Etiyopya yassı ekmeğidir ve yerel halk için yaşamın ayrılmaz bir parçasıdır. Ekmek, dünyanın en küçük tahılı olan ve aynı zamanda yüksek besleyici özellikleri nedeniyle süper tahıl olarak kabul edilen teff’ten yapılır. Injera o kadar popüler ki, insanlar birbirlerini “Bugün injera yedin mi?” diye sorarak selamlaşıyorlar ve eğer cevap olumluysa, bu diğer kişiyi her şeyin yolunda olduğuna dair güvence veriyor.

Ekmek kahvaltı, öğle ve akşam yemeklerinde servis edilir ve zor zamanlarda paylaşmak birçok Etiyopyalıyı hayatta tutmuştur. Tadı ekşi mayalı ekmeğe oldukça benzer. Hamur üç gün mayalanmaya bırakılır ve daha sonra büyük, gözleme benzeri bir disk şeklinde şekillendirilir.

Genellikle bir tavada ateşte kızartılır, burada hamur sıcak tavaya değdiğinde ekmeğin süngerimsi dokusu gelişir ve içeride hava kabarcıkları oluşur. Soğuduktan sonra, genellikle doyurucu bir ana yemekle birleştirilir.

Ekmeğin içindeki hava cepleri nedeniyle sulu yemeklerde çok fazla sos emebilir. Paylaşılan yemek bazılarına garip gelse de injera insanları bir araya getirmeyi başarıyor.