Roscón de Reyes (İspanya)

Roscón de reyes, tatlı, mayalı bir hamurla hazırlanan ve üzerine şeker ve şekerlenmiş veya kuru meyve ile gelen tatlı, halka şeklinde bir ekmektir. Ekmek pagan geleneğinden gelişse de modern zamanlarda, İsa Mesih’i görmeye gelen üç bilge adamın gelişini kutlayan 6 Ocak’ta düzenlenen bir Hıristiyan bayramı olan Epifani (Epifani.Bir dini bayramdır Ortodokslukta Teofani olarak adlandırılır. İsa’nın doğumundan 12 gün sonra kutlanmasına atfen On ikinci gün bayramı olarak da anılır. ) ile yakından ilişkili hale geldi.

Mevcut geleneğin 14. yüzyılda Fransa’da başladığına inanılıyor, ancak İspanya’da derinden kök saldı ve sonunda Latin Amerika’ya, yani Meksika, Arjantin ve Uruguay’a ulaştı. Pasta, İspanya, güney Fransa, Portekiz ve Latin Amerika’da çeşitli isimler altında görünür ve genellikle portakal çiçeği suyu veya rom ile tatlandırılırken, ortası bazen badem ezmesi veya çırpılmış krema ile doldurulur.

İspanyol geleneği ayrıca kuru bir bakla ve bir kral heykelciğinin pastanın içine saklanmasını önerir. Heykelciği bulan kişi günün kralı ilan edilirken, fasulyeyi bulan pastanın parasını ödemek zorundadır. Meksika’da, genellikle ekmeğin içine, saklanan İsa’yı simgeleyen bir bebek heykelciği yerleştirilir ve heykelcikle birlikte parçayı alan kişinin, Día de la Candelaria’da* ev sahipliği yapması beklenir.

*La Candelaria, Noel’den kırk gün sonra gerçekleşen ve Hz. İsa’nın Kudüs’teki tapınakta takdimini anan bir Hıristiyan Kutsal Günüdür.