Casatiello (İtalya)

Dekoratif casatiello, geleneksel bir İtalyan Paskalya ekmeğidir. Domuz yağı veya zeytinyağı ile yapılan mayalı hamurdan sonra et ve peynirle doldurulur, yuvarlanır ve büyük bir halka kalıbında pişirilir. Doldurma domuz salamı, İtalyan usulü tütsülenmiş et ve doğranmış yarı sert peynir ile yapılır.

Et seçimi değişken olsa da, Napoliten salamı, jambon, prosciutto ve pancetta en yaygın çeşitlerdir. Pişirmeden önce casatiello, ekmeğin üzerine konan katı yumurtalarla ardından da haç şeklindeki hamur şeritleriyle süslenir.

Bu rustik ekmek genellikle Paskalya için hazırlanır ve İtalyanlar için güçlü bir sembolik ve dini öneme sahiptir. Mayalı ekmek kullanımı yeni yaşamı, ekmeğin şekli dikenli tacın sembolü, yumurtalar ise yeniden doğuş eylemini simgeliyor.

Casatiello hazırlama geleneği Napoli’den gelir, ancak bugün bu otantik İtalyan kreasyonu genellikle Paskalya sırasında İtalya’daki fırınlarda satılmaktadır. Genellikle sıcak veya oda sıcaklığında, en yaygın olarak Paskalya yemeği sırasında meze olarak servis edilir.