Pain de Mie Ekmeği (Fransa)

Bu popüler Fransız ekmeğinin adının yaklaşık bir çevirisi, ince kabuk tabakasına ve kalın beyaz iç kısmına atıfta bulunarak “kabuklu ekmek” tir. Ekmek buğday unu, su, tuz, yağ, şeker ve maya ile yapılır. Genellikle endüstriyel olarak yapılıp süpermarketlerde dilimlenip paketlenerek satılsa da evde de kolaylıkla yapılabilir.

Pain de mie tipik olarak karakteristik şeklini sağlayan kare veya dikdörtgen kaplı tavalarda pişirilir. Kabuk, ekmeğin tamamen kabarmasını engelleyerek ince, kompakt bir kırıntı elde edilmesini sağlar. Fransızlar en çok kızartma için kullanırlar, kalınlığı ve şekli ise onu klasik Fransız sandviç croque-monsieur’un hazırlanması için ideal kılar.

Pain de mie, diğer Fransız ekmeklerinin tipik olarak sahip olmadığı, hazırlama sürecinde kullanılan katı yağ nedeniyle uzun süre taze kalır.

Pain de Mie Tarifi

Pain de Mie İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

500 gram un
10 gram tuz
10 gram şeker
10 gram taze maya veya 5 gram kuru maya
250 ml süt (oda sıcaklığında)
50 gram tereyağı (oda sıcaklığında yumuşamış)
Yumurta sarısı (üzerini sıvamak için)

Pain de Mie Nasıl Yapılır

Geniş bir karıştırma kabında unu, tuzu ve şekeri karıştırın.

Taze mayayı sütün içinde eritin. Kuru maya kullanıyorsanız, sütü ılık hale getirin ve mayayı içine serpin. Mayanın kabarmasını bekleyin.

Mayalı sütü unlu karışıma ekleyin. Tereyağını ekleyin ve karıştırarak yoğurun. Elde edeceğiniz hamuru yaklaşık 10-15 dakika yoğurun. Ele yapışmayan ve yumuşak bir hamur elde edene kadar gerektiğinde un ekleyebilirsiniz.

Yoğurduğunuz hamuru kabın içinde örtün ve yaklaşık 1 saat mayalanmaya bırakın. Hamurun hacmi iki katına çıkmalıdır.

Mayalanan hamuru tezgaha alın ve hafifçe yoğurun. Top şekli verin ve yağlı kağıtla kaplı bir ekmek kalıbına yerleştirin. Hamurun kalıba sığması için gerektiğinde hafifçe bastırabilirsiniz.

Hamurun üzerini örtün ve yaklaşık 30-40 dakika daha mayalanmaya bırakın. Hamurun hacmi artmalıdır ve kalıbın kenarlarına ulaşmalıdır.

Fırını 180 dereceye (fanlı fırında 160 derece) ayarlayın ve ısıtın.

Hamurun üzerini yumurta sarısıyla sıvayın.

Pain de Mie’yi önceden ısıtılmış fırında yaklaşık 35-40 dakika pişirin. Ekmek altın rengini almalı ve kabarmalıdır.

Fırından çıkan Pain de Mie’yi soğumaya bırakın. Ardından dilimleyerek servis yapın.

Pain de Mie, sandviçlerinizi hazırlamak veya kahvaltıda kullanmak için harika bir seçenektir. Dilimledikten sonra dilerseniz dondurucuda saklayabilir ve ihtiyaç duyduğunuzda çıkarıp kullanabilirsiniz.