Fainá Ekmeği (Arjantin)

Fainá, nohut unu, karabiber ve birçok taze bitki ile yapılan eşsiz bir yassı ekmektir. Arjantin ve Uruguay’da son derece popülerdir. Kökeni hakkında en yaygın teori, Cenevizli göçmenlerin onu 20. yüzyılın başlarında Buenos Aires’e getirdiğini ve zamanla ülkede popüler bir gıda maddesi haline geldiğini söylüyor.

Fainá tipik olarak pizzaya eşlik olarak servis edilir, bir şekilde pizza dilimleri bir parça fainá ile doldurulur. Bu şekilde eşleştirildiğinde, yemek daha sonra pizza, caballo veya horseback pizza (at sırtında pizza) olarak bilinir.

Fainá Tarifi

Fainá İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

2 su bardağı nohut unu
2 su bardağı sıcak su
2 yemek kaşığı zeytinyağı, biraz daha yağlama için
1 çay kaşığı tuz
1/2 çay kaşığı karabiber
1 çay kaşığı kekik (isteğe bağlı)

Fainá Nasıl Yapılır

Nohut ununu ve sıcak suyu büyük bir karıştırma kabında karıştırın. Karışımın pürüzsüz olmasını sağlamak için bir çırpıcı kullanabilirsiniz.

Zeytinyağı, tuz, karabiber ve isteğe bağlı olarak kekik ekleyin. Karışımı karıştırmaya devam edin.

Karışımı 30 dakika boyunca dinlendirin. Bu süre zarfında, nohut unu sıvıyı emerek daha kalın bir kıvam alacaktır.

Fırını 220 dereceye ısıtın. Bir pizza taşı veya ağır bir fırın tepsisi de ısıtılmalıdır.

Isıtılan pizza taşını veya tepsiyi fırından çıkarın ve üzerine ince bir tabaka zeytinyağı sürün. Dikkatlice karışımı taşın veya tepsinin üzerine dökün.

Karışımı hızlıca düzleştirin ve hemen fırına geri koyun. Ekmek, altın rengi ve çıtır olana kadar yaklaşık 20-25 dakika pişirin.

Fırından çıkarın ve birkaç dakika soğumasını bekleyin.

Ekmek soğuduktan sonra dilimleyin ve sıcak servis yapın.

Fainá ekmeği, genellikle bir aperatif olarak veya ana yemeklerin yanında servis edilir. İsteğe bağlı olarak üzerine rendelenmiş peynir, kıyılmış sarımsak veya taze otlar ekleyebilirsiniz.