Johnnycake (Amerika)

Johnnycake, kızarmış mısır unu, tuz ve sıcak su veya sütten oluşan, gözleme benzeri bir yassı mısır unu ekmeğidir. Rhode Island bölgesinde günün her saatinde tüketildikleri temel bir besindir. Kahvaltıda, üzerlerine tereyağı ve şurup dökülerek veya parçalanıp süt ve şekerle birleştirilerek servis edilir. Diğer öğünlerde, tüketildiklerinde pirinç veya patates yerine geçer ve hatta bazen tatlı olarak servis edilir.

İsim muhtemelen, köleler tarafından Kızılderili mısırından yapılan bir pastayı tanımlamak için kullanılan terim olan jannock adlı başka bir kelimeden türetilen bir kelime olan jonakin’e dayanmaktadır. Başka bir teori, uzun yolculuklar sırasında heybelerde ve gemilerde taşınan, tereyağı veya yumurta içermeyen dayanıklı mısır unu keklerine atıfta bulunan İngilizce bir terim olan yolculuk kekinden türediğini söylüyor.

Johnnycakes’in, bir zamanlar Rhode Island çevresinde baskın grup olan mısır yetiştiren Kızılderili kabileleri tarafından icat edildiğine inanılıyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde popüler olmasının yanı sıra, yemeğin modern versiyonu hala Kolombiya, Bermuda ve Saint Croix’de tüketiliyor.