Johnnycake (Amerika)

Johnnycake, kızarmış mısır unu, tuz ve sıcak su veya sütten oluşan, gözleme benzeri bir yassı mısır unu ekmeğidir. Rhode Island bölgesinde günün her saatinde tüketildikleri temel bir besindir. Kahvaltıda, üzerlerine tereyağı ve şurup dökülerek veya parçalanıp süt ve şekerle birleştirilerek servis edilir. Diğer öğünlerde, tüketildiklerinde pirinç veya patates yerine geçer ve hatta bazen tatlı olarak servis edilir.

İsim muhtemelen, köleler tarafından Kızılderili mısırından yapılan bir pastayı tanımlamak için kullanılan terim olan jannock adlı başka bir kelimeden türetilen bir kelime olan jonakin’e dayanmaktadır. Başka bir teori, uzun yolculuklar sırasında heybelerde ve gemilerde taşınan, tereyağı veya yumurta içermeyen dayanıklı mısır unu keklerine atıfta bulunan İngilizce bir terim olan yolculuk kekinden türediğini söylüyor.

Johnnycakes’in, bir zamanlar Rhode Island çevresinde baskın grup olan mısır yetiştiren Kızılderili kabileleri tarafından icat edildiğine inanılıyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde popüler olmasının yanı sıra, yemeğin modern versiyonu hala Kolombiya, Bermuda ve Saint Croix’de tüketiliyor.

Johnnycake Tarifi

Johnnycake İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

1 su bardağı mısır unu
1/2 çay kaşığı tuz
1 çay kaşığı şeker
1 su bardağı kaynar su
1/2 su bardağı süt
1 yemek kaşığı tereyağı veya bitkisel yağ, kızartmak için

Johnnycake Nasıl Yapılır

Mısır unu, tuz ve şekeri büyük bir karıştırma kabında karıştırın.

Kaynar suyu karışıma ekleyin ve hızlıca karıştırın.

Sütü ekleyin ve iyice karıştırın. Hamur, yoğun ve kıvamlı olmalıdır.

Büyük bir tava üzerinde orta derecede ısıda tereyağını veya bitkisel yağı ısıtın.

Hamurdan 1/4 su bardağı alın ve tavaya dökün, bir spatula ile hafifçe bastırarak yayın. Hamurun her iki tarafını da altın rengi olana kadar, yaklaşık 4-5 dakika boyunca kızartın.

Pişen Johnnycake’leri bir tabağa alın ve işlemi tüm hamur tükenene kadar tekrarlayın.

Johnnycake genellikle kahvaltıda, akçaağaç şurubu, bal, tereyağı veya reçel ile birlikte servis edilir. Bu tarif, oldukça basit ve geleneksel bir tarif olup, bölgeye veya aileye bağlı olarak değişiklik gösterebilir. İsteğe bağlı olarak hamura baharatlar, peynir veya sebzeler ekleyebilirsiniz.