Khobz Ekmeği (Fas)

Khobz, yuvarlak, yassı somunlar şeklinde şekillendirilen ve gevrek bir kabuk oluşana kadar fırında pişirilen geleneksel bir Fas ekmeğidir. Buğday, kepek, arpa, irmik gibi farklı un türleri ile yapılabilir. Bazı fırıncılar, lezzetini arttırmak için anason, çörek otu veya kimyon eklemeyi sever.

Ekmek genellikle çatal-kaşık yerini alır ve çok sayıda Fas yemeğindeki sosları, etleri ve sebzeleri toplamak için kullanılır.

Khobz Tarifi

Khobz İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

500 gram un
1 tatlı kaşığı tuz
1 tatlı kaşığı kuru maya
Yaklaşık 300 ml su
Ekstra un ve yağ (işlem için)

Khobz Nasıl Yapılır

Unu, tuzu ve mayayı büyük bir karıştırma kabında birleştirin.

Yavaşça suyu ekleyin, malzemeleri karıştırmaya devam edin. Hamur yumuşak ve esnek olana kadar yoğurun. Eğer hamur çok yapışkan olursa, biraz daha un ekleyebilirsiniz.

Hamuru hafif yağladığınız başka bir kaseye aktarın ve üzerini nemli bir bezle örtün. Oda sıcaklığında yaklaşık 2 saat boyunca mayalanmaya bırakın, ya da hamur iki katına çıkana kadar bekleyin.

Mayalanan hamuru tezgaha alın, havasını almak için biraz yoğurun ve ardından dört eşit parçaya bölün.

Her bir parçayı yaklaşık 1 cm kalınlığında olacak şekilde yuvarlak bir disk haline getirin. Daha sonra, her bir diski hafif yağlanmış bir tepsiye yerleştirin ve yaklaşık 15-20 dakika boyunca ikinci bir mayalanma süreci için bekletin.

Fırını önceden 220 dereceye ısıtın. Hamurları fırına verin ve altın kahverengi bir renk alana kadar yaklaşık 15-20 dakika pişirin.

Ekmekler fırından çıktığında biraz soğumasını bekleyin ve sonra servis yapın.