Parotta (Hindistan)

Parotta, genellikle sokak yemeği olarak satılan geleneksel bir Güney Hindistan gözlemesidir. Malezya ve Sri Lanka’da da popülerdir. Yağ veya ghee, su, Maida olarak bilinen rafine buğday unu (normal buğdayla yapılan parathaların aksine) ve bazen yumurta ile yapılır.

Elde edilen hamur tavada kızartılır ve çeşitli sebze veya et körileri ile servis edilir. Bu gözleme, kıyılmış parottayı et, yumurta ve baharatlı saalna sosuyla birleştiren kothu parotta gibi çeşitli yemeklere de dahil edilebilir.

Bu popüler gözlemenin yaygın bir çeşidi, tam buğday unu ile hazırlanan atta parotta’dır.

Parotta Tarifi

Parotta İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

2 su bardağı un
1 çay kaşığı tuz
1 çay kaşığı toz şeker
3/4 su bardağı su (gerektiği kadar)
Ghee veya tereyağı (hamuru açmak ve pişirmek için)

Parotta Nasıl Yapılır

Büyük bir kaseye unu, tuzu ve şekeri ekleyin. Yavaş yavaş suyu ekleyin ve hamuru yoğurun. Hamur pürüzsüz ve elastik bir hale gelene kadar yaklaşık 10 dakika yoğurun.

Hamuru 4 eşit parçaya bölün. Her parçayı yuvarlak bir top haline getirin.

Her topa bol miktarda ghee veya tereyağı sürün ve bir kase içinde, üzerini bir bezle örterek yaklaşık 2 saat dinlendirin.

Dinlenen hamur toplarını unlanmış bir yüzeyde ince bir şekilde açın. Açtığınız hamurun üzerine tekrar ghee veya tereyağı sürün ve hamuru rulo şeklinde sarın. Sonra bu ruloyu bir salyangoz şeklinde dolayın ve hafifçe bastırarak düzleştirin.

Her bir parçayı tekrar ince bir şekilde açın. Bu işlem, parottanın katmanlı bir yapıya sahip olmasını sağlar.

Açılan parottaları orta ateşteki bir tavada, her iki tarafına da ghee veya tereyağı sürerek pişirin. Her iki tarafı da altın kahverengi bir renk alana kadar pişirin.

Pişen parottaları bir tabağa alın ve hafifçe birbirine vurarak içindeki katmanları ayırın.