Pompe à L’huile (Fransa)

Pompe à l’huile, Fransa’nın Provence bölgesinden gelen eski, geleneksel bir kek veya zeytinyağı bazlı bir tatlı ekmektir. Genellikle portakal çiçeği suyu ve limon kabuğu rendesi ile tatlandırılır. Kek, yapraklara ve yıldızlara benzeyen karmaşık süslemeleriyle karakterizedir.

Pompe à l’huile her Noel Arifesinde hazırlanır ve ünlü 13 Noel tatlısı kategorisine girer. Noel yemeğinin sonunda, İsa’nın Havarilerini simgeleyen 12 diğer tatlıyla birlikte bir tatlı olarak servis edilir.

Pompe à L’huile Tarifi

Pompe à L’huile İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

500 gram un
1 çay kaşığı tuz
100 gram toz şeker
15 gram kuru maya
120 ml sıcak su
120 ml zeytinyağı
60 ml portakal çiçeği suyu
2 büyük yumurta
Kabuk rendesi 1 limon
Kabuk rendesi 1 portakal
Pudra şekeri (isteğe bağlı)

Pompe à L’huile Nasıl Yapılır

Büyük bir karıştırma kabında un, tuz, toz şeker, limon ve portakal kabuğu rendesini karıştırın.

Kuru mayayı sıcak suyla karıştırın ve ardından un karışımına ekleyin.

Zeytinyağı, portakal çiçeği suyu ve yumurtaları ekleyin ve hamuru yoğurun. Hamur pürüzsüz ve esnek hale gelene kadar yoğurun. Eğer hamur çok yapışkan olursa, biraz daha un ekleyebilirsiniz.

Hamuru hafif yağlanmış bir kaba aktarın, üzerini örtün ve oda sıcaklığında yaklaşık 2 saat boyunca mayalanmaya bırakın.

Hamuru tezgaha alın ve hafifçe yoğurun. Daha sonra hamuru dikdörtgen veya oval bir şekilde, yaklaşık 2 cm kalınlığında açın.

Hamurun ortasına uzunlamasına bir çizik atın ve çizikten daha küçük birkaç yan çizik yapın, bu ekmeğe özgü bir görünüm kazandırır.

Fırını önceden 180 dereceye ısıtın. Hamuru yağlı kağıt üzerindeki bir fırın tepsisine aktarın ve altın kahverengi bir renk alana kadar yaklaşık 20-25 dakika pişirin.

Ekmeği fırından çıktıktan sonra biraz soğumasını bekleyin. Soğuduktan sonra pudra şekeri ile süsleyebilirsiniz ve dilimleyerek servis yapabilirsiniz.

Pompe à L’huile, genellikle kahve veya şarapla birlikte servis edilir ve Noel döneminde aile ve arkadaşlarla paylaşılır.