Rieska (Finlandiya)

Rieska, eski zamanlardan beri ülke çapında hazırlanan Fin mayasız bir yassı ekmektir. En basit haliyle, ekmek un, su ve tuzdan oluşur, ancak hazırlanması için kullanılan malzemeler bölgeden bölgeye değişiklik gösterir, dokusu ve kalınlığı da ince, gevrek ve kraker benzeri, kalın ve yoğundur.

Bu yassı ekmeği hazırlamak için kullanılan en yaygın un türü arpadır (Fince arpa rieska veya ohrarieska), ancak arpa yerine çavdar (ruisrieska), yulaf veya patates püresi (perunarieska) da kullanılır.

Bazı versiyonlar hamur için ekşi süt veya ayran kullanırken, maitorieska olarak bilinen bir varyasyon süt kullanmayı gerektirir. Ekmek geleneksel olarak mayalama maddesi içermemesine rağmen, bazı versiyonlarda maya ve kabartma tozu da kullanılmaktadır.

Geçmişte, rieska ülke genelinde Fin diyetinin temelini oluşturuyordu ve eskiden sıcak taşlarda pişirilirdi, daha sonraları sıcak fırınlarla değiştirildi. Bununla birlikte, mayalı ekmeğin tanıtılmasıyla statüsü değişti ve rieska, kuzey Finlandiya’da hala temel bir gıda olmasına rağmen, güneydoğu ve güneybatıdaki insanlar onu yalnızca hafta sonları veya beklenmedik misafirler olması durumunda hazırlıyor.

Bu gözleme tipik olarak taze ve ılık olarak tüketilir ve yanında tereyağı, reçel, bal, peynir, süt ve gravlax (tuzlu somon) ile servis edilmesi önerilir.