Bhatura Ekmeği (Hindistan)

Bhatura, Kuzey Hindistan kökenli ve hafif, kabarık bir dokuya sahip, derin yağda kızartılmış, mayalı bir ekmektir. Eşsiz dokusu, hamurun yaklaşık bir saat mayalanmasına izin verilerek elde edilir. Hamur un, yağ, kabartma tozu ve yoğurttan oluşur. Ekmek kızartıldıktan sonra genellikle Hint masalaları serpilir veya paneer ile doldurulur.

Nohut köri ile doldurulursa, Kuzey Hindistan’daki hemen hemen her sokak köşesinde bulunan chole bhatura olarak bilinen bir başka popüler yemek haline gelir. Bhatura’nın çok yönlülüğü, aynı hamurla yapılan kulcha’da görülür, ancak yağda kızartılmak yerine bir tavada pişirilir.

Bhatura Tarifi

Bhatura İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

2 su bardağı un
1/2 su bardağı yoğurt (tam yağlı)
1/2 tatlı kaşığı toz şeker
1/2 tatlı kaşığı kabartma tozu
1/2 tatlı kaşığı karbonat
1/2 tatlı kaşığı tuz
1 yemek kaşığı sıvı yağ (ve ekstra kızartmak için)
Yaklaşık 1/2 su bardağı su (gerektiği kadar)

Bhatura Nasıl Yapılır

Büyük bir karıştırma kabında unu, şekeri, kabartma tozunu, karbonatı ve tuzu karıştırın.

Yoğurdu ve bir yemek kaşığı yağı ekleyin. Karıştırmaya devam ederken gerektiği kadar su ekleyin ve hamuru yoğurun. Hamur, yumuşak ama yapışkan olmalıdır.

Hamuru nemli bir bezle örtün ve yaklaşık 3-4 saat boyunca veya gece boyunca oda sıcaklığında dinlendirin. Bu süre boyunca hamur, mayalanacak ve kabaracaktır.

Dinlenmiş hamuru 8 eşit parçaya bölün.

Her parçayı top şeklinde yuvarlayın ve ardından yaklaşık 15 cm çapında ince bir daire şeklinde açın. Hamurun kenarları merkezinden biraz daha ince olmalıdır.

Büyük bir tencerede ya da derin bir tavada yağı yüksek sıcaklıkta ısıtın. Yağın yeterince ısındığını anlamak için bir parça hamuru yağa atın, hemen yüzeye çıkmalıdır.

Açılan hamurları sıcak yağa atın ve altın rengini alana kadar her iki tarafını da kızartın. Her bir bhatura kızardıktan sonra, fazla yağını süzün ve bir kağıt havlu üzerine koyun.

Chole veya başka bir sevdiğiniz Hint yemeği ile sıcak servis yapın.