Dresdner Stollen Ekmeği (Almanya)

Dresdner stollen, Noel ile yakından ilişkili olan aromatik bir Alman meyveli ekmeğidir. Baharatlı ve genellikle portakal şekerlemesi, limon kabuğu, çekirdeksiz kuru üzüm, tatlı ve acı badem ve limon kabuğu rendesi ile süslenmiş tereyağlı mayalı hamurdan oluşur.

Büyük somunlar halinde yapılır ve fırınlandığında ekmek üzerine tereyağı sürülür ve bolca pudra şekeri serpilir. Başlangıçta striezel olarak anılan ilk stollenin, Advent sırasında oruç tutma geleneğini takip ederek günümüz versiyonları kadar zengin olmadığına inanılıyor.

1490’da Papa VIII. Innocent, Dresden fırıncıları için Advent sırasında tereyağı ile pişirme yasağını kaldırdı ve daha ayrıntılı stollen versiyonları yaratmalarına izin verdi. Uzun tarihi ve kültürel önemi nedeniyle, bu Alman klasik Avrupa Komisyonu tarafından Korumalı Coğrafi Endikasyon statüsü verilmiştir.

Dresdner Stollen Tarifi

Dresdner Stollen İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

500 gram un
100 gram toz şeker
200 gram tereyağı (oda sıcaklığında)
200 gram kuru meyve (kuru üzüm, kuru kayısı, kuru dut vb.)
100 gram badem (dilimlenmiş veya doğranmış)
100 gram portakal kabuğu rendesi
1 paket kuru maya (7 gram)
200 ml süt (ılık)
1 çay kaşığı tuz
1 çay kaşığı vanilya özü
Pudra şekeri (servis için)

Dresdner Stollen Nasıl Yapılır

Bir karıştırma kabında unu ve toz şekeri karıştırın. Ortasını açın ve tereyağını ekleyin. Parmaklarınızla tereyağını una karıştırarak kumlu bir kıvam elde edin.

Kuru meyveleri, bademleri ve portakal kabuğu rendesini unlu karışıma ekleyin ve iyice karıştırın.

Kuru mayayı ılık süte ekleyin ve mayanın aktifleşmesini bekleyin. Aktifleşen mayayı unlu karışıma ekleyin.

Tuz ve vanilya özünü ekleyin. Tüm malzemeleri birleştirmek için yoğurun. Ele yapışmayan, pürüzsüz bir hamur elde etmek için gerekirse un ekleyin.

Hamuru bir top haline getirin ve üzerini bir bezle örtün. Hamurun yaklaşık 1 saat boyunca iki katına çıkmasını sağlayın.

Mayalanan hamuru unlanmış bir yüzeyde açın ve oval şekil verin. Hamuru rulo yapın ve şekil vermek için iki ucu ortada birleştirin. Bir fırın tepsisine yerleştirin.

Fırını önceden 180°C’ye ısıtın. Stollen’i fırında yaklaşık 30-40 dakika pişirin veya altın rengini alana kadar kontrollü bir şekilde pişirin.

Fırından çıkan Stollen’i ılınmaya bırakın ve ardından pudra şekeriyle serpin.

Dresdner Stollen, Almanya’nın ünlü bir Noel ekmeği olarak bilinir. İçindeki kuru meyveler ve bademlerle zenginleştirilen bu ekmek, tatlı ve baharatlı bir aroma sunar.