Jidáše Ekmeği (Çekya)

Jidáše veya Judasu, Hz. İsa’ya ihanet ettikten sonra kendini asan Yahuda’ya atıfta bulunmak için bir ip veya ilmik şeklinde şekillendirilmiş geleneksel bir Çek Paskalya ekmeğidir. Un, tereyağı, yumurta sarısı, krema, şeker, bal, maya, tuz, limon kabuğu rendesi ve bazen hindistan cevizi kombinasyonu ile yapılırlar.

Pişirildikten sonra çörekler genellikle bal, tereyağı ve limon suyundan oluşan bir sırla fırçalanır ve daha sonra genellikle soğuk olarak yenir. Yerel inanışlara göre, Kutsal Perşembe günü gün doğumu sırasında bir jidáše yerseniz, bir sonraki yıl boyunca arı sokmalarından, yılan sokmalarından ve insan ihanetinden korunursunuz.

Jidáše Tarifi

Jidáše İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

500 gram un
7 gram kuru maya
250 ml ılık su
1 çay kaşığı tuz
1 çay kaşığı şeker
2 yemek kaşığı sıvı yağ
1 yemek kaşığı tereyağı (eritilmiş)

Jidáše Nasıl Yapılır

Bir karıştırma kabında ılık suyu ve şeker ile karıştırın. Üzerine mayayı ekleyin ve mayanın aktifleşmesini bekleyin.

Aktifleşen maya karışımını un, tuz ve sıvı yağ ile birlikte karıştırma kabına ekleyin.

Malzemeleri birleştirmek için yoğurun. Elde ettiğiniz hamur elastik ve pürüzsüz olmalıdır. Gerekirse un ekleyebilirsiniz.

Yoğurma işlemi tamamlandığında hamuru üzerini örterek yaklaşık 1 saat mayalanmaya bırakın. Hamurun iki katına çıkması gerekmektedir.

Mayalanan hamuru tezgah üzerine alın ve bir rulo şeklinde yuvarlayın.

Yuvarlanmış hamuru 2-3 cm kalınlığında dilimlere kesin.

Dilimleri yağlı kağıt serili bir fırın tepsisine yerleştirin. Üzerini bir bezle örtün ve yaklaşık 30 dakika daha mayalanmalarını sağlayın.

Fırını önceden 200°C’ye ısıtın.

Mayalanan hamur dilimlerini önceden ısıtılmış fırında yaklaşık 15-20 dakika pişirin veya üstleri altın rengini alana kadar kontrollü bir şekilde pişirin.

Fırından çıkan Jidáše’leri 5 dakika kadar soğuması için bekletin ve ardından servis yapın.

Jidáše, lezzetli ve hafif bir ekmeğe benzer ve genellikle kahvaltıda veya atıştırmalık olarak tüketilir. Dilimleyerek servis yapabilir ve taze tereyağı veya reçel ile servis edebilirsiniz.