Tohax Ekmeği (Kazakistan)

Tohax, özellikle Kazakistan ve Özbekistan gibi Orta Asya’nın bazı bölgelerinde popüler olan geleneksel, yuvarlak şekilli bir ekmektir. Merkezinde büyük bir girinti ile karakterizedir. Ekmek altın kahverengi bir kabuk oluşana kadar pişirilir ve genellikle sıcak olarak servis edilir.

Tohax Tarifi

Tohax İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

500 gram un
1 paket kuru maya (7 gram)
1 tatlı kaşığı şeker
1 çay kaşığı tuz
250 ml süt (ılık)
2 yemek kaşığı sıvı yağ
Susam veya çörek otu (üzerini süslemek için)

Tohax Nasıl Yapılır

Bir karıştırma kabında unu, kuru mayayı, şekeri ve tuzu karıştırın.

Ilık sütü ve sıvı yağı ekleyin. Malzemeleri yoğurarak hamuru oluşturun. Hamur ele yapışmayacak bir kıvama gelene kadar yoğurun.

Hamuru bir top haline getirin ve üzerini örterek yaklaşık 1 saat oda sıcaklığında mayalanmasını bekletin. Hamurun iki katına çıkması gerekmektedir.

Mayalanan hamuru tekrar yoğurun ve 4 eşit parçaya bölün.

Her bir parçayı yuvarlayın ve merkezine büyük bir girinti yapın. Bunu yapmak için elinizin ortasına parmağınızı batırarak hamuru dışarı doğru genişletin.

Hamur parçalarını yağlı kağıt serili bir fırın tepsisine yerleştirin. Üzerlerini bir bezle örtün ve yaklaşık 30 dakika daha mayalanmalarını sağlayın.

Fırını önceden 200°C’ye ısıtın. Mayalanan hamurları fırına verin ve altın kahverengi bir kabuk oluşana kadar yaklaşık 20-25 dakika pişirin.

Fırından çıkan Tohax’ları sıcak olarak servis yapın. Dilimleyerek veya bütün olarak sunabilirsiniz. Üzerini susam veya çörek otu ile süsleyebilirsiniz.