Sopa Paraguaya (Paraguay)

Sopa Paraguaya, yanlış adlandırmanın tipik bir örneğidir, sopa çorba anlamına gelmesine rağmen, bu geleneksel Paraguay yemeği çorba değil, peynir ve soğan ile tatlandırılmış bir çeşit kalın mısır ekmeğidir.

Yemeğin kökeniyle ilgili çok sayıda hikaye ve alışılmadık isim için birçok açıklama var. En yaygın versiyon, yemeğin Paraguay Cumhurbaşkanı Don Carlos Antonio López için yemek pişiren özel bir şefin tesadüfen icadı olduğunu iddia ediyor.

Şef, cumhurbaşkanı için doyurucu bir mısır çorbası hazırlamak istemiş ama yanlışlıkla tencereye çok fazla mısır unu koyarak çorbanın kıvamını sıvıdan daha katı hale getirmiş. Yemek saati yaklaştığı ve yeni bir çorba yapacak zamanı olmadığı için, yapmaya çalıştığı çorbayı fırına vererek mısır ekmeği olarak servis etmiş. Cumhurbaşkanı bu ekmeği beğenmiş ve yemek daha sonra yanlış verilen adla ünlü olmuş.

Bugün, sopa paraguaya ülkenin ulusal yemeklerinden biridir ve özel günler veya bayramlarda temel bir yiyecektir. Geleneksel olarak çorbalara veya mangalda ete eşlik etmek için yenir, ancak mısır ekmeği aynı zamanda çok yaygın bir kahvaltı veya ikindi atıştırmalığıdır.

Sopa Paraguaya Tarifi

Sopa Paraguaya İçin Gerekli Malzemeler

2,5 su bardağı mısır unu
2 su bardağı süt
4 Soğan, ince doğranmış
340 gr Queso paraguay rendelenmiş veya alternatif olarak 250 gr mozzarella ve 90 gr rendelenmiş parmesan
4 yumurta
Tuz
Karabiber
1 yemek kaşığı Bitkisel yağ

Sopa Paraguaya Nasıl Yapılır

Fırını 175 C’ye ısıtın.

Bir tavada soğanları şeffaflaşana kadar kavurun, tuz ve karabiberi ekleyin.

Bir kapta yumurtaları köpük köpük olana kadar çırpın.

Ayrı bir kapta mısır ununu, ardından kavrulmuş soğanı ve sütü ekleyip karıştırın.

Yumurtaları ve rendelenmiş peyniri ekleyin. İyice karıştırın.

Bir fırın tepsisini sıvı yağ ile yağlayın ve karışımı içine dökün.

30 ila 40 dakika veya yüzey altın kahverengi olana kadar pişirin. Pişip pişmediğini kontrol etmek için kürdan kullanabilirsiniz. Kürdanı ekmeğe batırın, çektiğinizde kürdanının temiz çıkması gerekir.

Soğumaya bırakın ve ayrı parçalar halinde kesin.