Sopa Paraguaya (Paraguay)

Sopa Paraguaya, yanlış adlandırmanın tipik bir örneğidir, sopa çorbaya çevrilmesine rağmen, bu geleneksel Paraguay yemeği çorba değildir. Aslında peynir ve soğan ile tatlandırılmış bir çeşit kalın mısır ekmeğidir.

Yemeğin kökeniyle ilgili çok sayıda hikaye ve alışılmadık isim için birçok açıklama var. En yaygın versiyon, yemeğin Paraguay Cumhurbaşkanı Don Carlos Antonio López için yemek pişiren kişisel bir şefin tesadüfen icadı olduğunu iddia ediyor.

Şef, başkan için doyurucu bir mısır çorbası hazırlamak istedi ama yanlışlıkla tencereye çok fazla mısır unu koyarak çorbanın kıvamını sıvıdan daha katı hale getirdi. Başka seçenek olmadığı iddia edilen çorba, mısır ekmeği olarak servis edildi. Neyse ki, başkan bu ekmeği sevdi ve yemek daha sonra yanlış verilen adla ünlü oldu.

Bugün, sopa paraguaya ülkenin ulusal yemeklerinden biridir ve özel günler veya şenliklerde temel bir gıdadır. Geleneksel olarak çorbalara veya mangalda ete eşlik etmek için yenir, ancak mısır ekmeği aynı zamanda çok yaygın bir kahvaltı veya ikindi atıştırmalığıdır.