Bath Bun (İngiltere)

Bath bun, Bath’dan gelen geleneksel bir İngiliz tatlı ekmeğidir. Çörekler daireseldir, son derece parlak dış yüzeylerinin üstünde şeker ve kuş üzümü bulunur. Doku yoğun, lezzet ise hafif baharatlı ve tatlandırılmıştır.

Bath bun hamuru genellikle sade çörek hamuruna veya kimyon tohumu ile zengin yumurta ve tereyağlı hamura dayanır. Bu çöreklerin kökeni hakkında tartışmalar olsa da, 1679 tarihli bir tarifle yapılanlar Bath kasabasında hala mevcuttur.

Bath Bun Tarifi

Bath Bun İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

500 gram un
7 gram kuru maya
1 çay kaşığı tuz
50 gram toz şeker
250 ml süt
100 gram tereyağı, eritilmiş
2 büyük yumurta
75 gram kuru üzüm veya kıyılmış kuru meyveler
Toz şeker (üzerine serpmek için)

Bath Bun Nasıl Yapılır

Un, maya, tuz ve şeker büyük bir karıştırma kabında karıştırılır.

Süt ısıtılır (sıcak değil, sadece ılık) ve eritilmiş tereyağı ve yumurtalarla karıştırılır. Bu karışımı kuru malzemelerle birleştirin ve yoğurun. Hamur pürüzsüz ve esnek olana kadar yaklaşık 10 dakika boyunca yoğurun.

Hamura kuru meyveleri ekleyin ve birleşene kadar yoğurun.

Hamuru yağlı bir kaseye alın ve üzerini örtün. Hamurun boyutu iki katına çıkana kadar sıcak bir yerde yaklaşık 1-2 saat bekletin.

Hamurdan 4 eşit parça alın ve her birini top şeklinde yuvarlayın.

Her bir topu yağlanmış bir fırın tepsisine yerleştirin ve üzerini örtün. Ekmeklerin boyutu iki katına çıkana kadar tekrar sıcak bir yerde yaklaşık 1 saat bekletin.

Fırını 200°C’ye önceden ısıtın. Ekmeklerin üzerine biraz toz şeker serpin ve altın rengi olana kadar, yaklaşık 15-20 dakika pişirin.

Fırından çıkarın ve tamamen soğumasını bekleyin.

Bath Bunlar, çayla birlikte servis edildiğinde mükemmeldir.