Pan Gallego Ekmeği (İspanya)

Pan Gallego, Galiçya’dan gelen geleneksel bir İspanyol kabuklu ekmeğidir. Çeşitliliğe bağlı olarak, birçok hava cebi ve sert bir kabuk ile yumuşak ve yaylı bir iç gövde ile karakterizedir. Esnaf fırınlarında buğday unu veya trigo gallego (Galiçya buğdayı), ekşi maya, tuz ve bol su ile yapılır.

Ekmeğin yapımı için uzun mayalanma ve pişirme süreleri gerekir. Dört çeşit somun vardır – bolo veya hogaza, üst kısmında küçük çatlaklar olan ve genellikle üstten düğümlü, şekilsiz yuvarlak bir somun; rosca, düzensiz ve yassı bir ekmek halkası; yuvarlak ve yassı bola veya torta ve baget tipi bir somun olan barra.

Ekmek, yoğun buğday tadı ve hafif asidik notalarla aromatiktir. En iyi deneyim için tetilla adlı bir peynirle deneyin.

Pan Gallego Tarifi

Pan Gallego İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

500 gr un (tip 00, eğer varsa Galician rye)
1 paket kuru maya (yaklaşık 2 çay kaşığı)
1 tatlı kaşığı tuz
350 ml ılık su

Pan Gallego Nasıl Yapılır

Unu büyük bir kaseye alın. Ortasını çukurlaştırın.

Çukura mayayı ve tuzu ekleyin.

Ilık suyu yavaşça karışıma ekleyin ve karıştırmaya başlayın.

Hamuru yaklaşık 10 dakika boyunca yoğurun. Hamur pürüzsüz ve elastik bir kıvama gelene kadar yoğurma işlemine devam edin.

Hamuru örtün ve bir saat boyunca mayalanması için oda sıcaklığında bırakın. Bu süre zarfında hamurun hacmi iki katına çıkmalıdır.

Fırını 220°C (428°F) ısıtın.

Mayalanan hamuru hafifçe yoğurun ve yuvarlak bir ekmek şekli verin. Hamurun üzerine birkaç kez derin çizikler atın.

Ekmek hamurunu önceden ısıtılmış fırına koyun ve ilk 10 dakika 220°C’de, sonra 190°C’ye düşürün ve yaklaşık 30 dakika daha pişirin. Ekmek altın sarısı bir renk alana ve üzerine hafifçe vurduğunuzda boş bir ses çıkardığında kadar pişirin.

Pan Gallego, peynir, jambon, salatalar veya çorbalarla mükemmel bir şekilde eşleşir. Bu tarif, orijinal Galician bread tarifinin bir versiyonudur. Galicia’da bu ekmeği yapmak için özel bir yöntem ve belirli bir tür Galician çavdar unu kullanılması gerekiyor. Bu nedenle, bu tarif orijinalin tam bir kopyası olmayabilir, ancak benzer bir tat ve doku sağlamalıdır.