Kruh Ispod Peke (Hırvatistan)

Kruh ispod peke, kapağın altında (peka) ekmek hazırlamanın geleneksel bir Hırvat yöntemidir. Basit hamur un, maya, tuz ve ılık su ile hazırlanır. Diğer ekmek hamurlarının çoğundan daha yapışkan olmalı ve elle yoğrulmalıdır.

Hazırlanan yuvarlak hamur dinlenmeye ve kabarmaya bırakılır. Bu arada biri sadece köz kalana kadar odun ateşi yakmalıdır. Daha sonra közler çıkarılır ve hamur közlerin olduğu yere yerleştirilir. Kapakla kapatılır ve kapağın üstü sıcak köz ile kaplanır.

Ekmek 45 dakika ila 1 saat arasında pişirilir ve peka’nın gerçek ustaları, ekmeğin tam olarak ne zaman yapıldığını, üzerine dokunarak ve sesleri dinleyerek bilir. Pişen ekmeğin üzeri bir bezle örtülür ve biraz soğuması için dikey olarak yerleştirilir.

İyi yapılmışsa, ekmeğin içinde delikler olmalı ve uzun süre dağılmadan taze kalmalıdır. Kişisel tercihlere bağlı olarak yağ ve tuz veya şeker ile sıcak olarak tüketilmesi tavsiye edilir.

Kruh Ispod Peke Tarifi

Kruh Ispod Peke, Hırvatistan’da geleneksel bir pişirme yöntemi olan “peka”da yapılan bir ekmek türüdür. “Peka”, yemeği ağır ağır pişirmek için kullanılan bir demir kapak veya çan anlamına gelir. Ancak, evde normal bir fırınla da benzer bir sonuç elde edebilirsiniz.

Kruh Ispod Peke İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

500 gr un
1 paket kuru maya (yaklaşık 2 çay kaşığı)
1 tatlı kaşığı tuz
1 tatlı kaşığı toz şeker
300-350 ml ılık su
1 yemek kaşığı zeytinyağı

Kruh Ispod Peke Nasıl Yapılır

Unu büyük bir kaseye alın. Ortasını çukurlaştırın.

Çukura maya, tuz ve şeker ekleyin.

Ilık suyu ve zeytinyağını yavaşça karışıma ekleyin ve karıştırmaya başlayın.

Hamuru 10 dakika boyunca yoğurun. Hamur pürüzsüz ve elastik bir kıvama gelene kadar yoğurma işlemine devam edin.

Hamuru bir saat boyunca mayalanması için oda sıcaklığında bırakın. Bu süre zarfında hamurun hacmi iki katına çıkmalıdır.

Fırını 200°C (390°F) ısıtın.

Mayalanan hamuru biraz daha yoğurun ve bir fırın tepsisine yerleştirin.

Hamuru önceden ısıtılmış fırında yaklaşık 30-40 dakika pişirin. Ekmek altın sarısı bir renk almalı ve üzerine hafifçe vurduğunuzda boş bir ses çıkarmalıdır.