Rúgbrauð Ekmeği (İzlanda)

Koyu kahverengi rengiyle karakterize edilen rúgbrauð, başlangıçta yalnızca çavdar unu ile hazırlanan zengin ve yoğun bir İzlanda ekmeğidir. Geleneksel olarak çok sayıda İzlanda gayzerinin yakınında bulunan ve buharda pişirmek için ısı sağlayan yeraltı çukurlarında buharda pişirilirdi.

Günümüzde, biraz ağır çavdar unu, bu klasiğin daha hafif bir versiyonunu üretmek için genellikle diğer un türleri, buttermilk ve melas ile birleştirilir. Genellikle çeşitli yaymalarla ve soslarla birleştirilen bu ince tatlı ekmek, aynı zamanda süt veya ayran ile harmanlanır ve yulaf lapası veya besleyici bir tatlı olarak tüketilir.

Rúgbrauð Tarifi

Rúgbrauð İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

500 gr çavdar unu
100 gr tam buğday unu
1 yemek kaşığı tuz
70 gr toz şeker
1 paket kuru maya (yaklaşık 2 çay kaşığı)
600 ml süt

Rúgbrauð Nasıl Yapılır

Çavdar unu, tam buğday unu, tuz, şeker ve mayayı büyük bir kaseye alın ve iyice karıştırın.

Sütü karışıma yavaşça ekleyin ve iyice karıştırın. Sonuçta elde edilen hamur, yoğurulabilecek bir hamur olmaktan ziyade, kalın bir kek hamuru gibi olmalıdır.

Hamuru örtün ve bir saat boyunca mayalanması için oda sıcaklığında bırakın. Bu süre zarfında hamurun biraz kabarması gerekmektedir.

Fırını 100°C (212°F) ısıtın.

Mayalanan hamuru yağlanmış bir ekmek kalıbına dökün.

Hamuru fırına koyun ve yaklaşık 10 saat boyunca düşük sıcaklıkta pişirin. Bu süre zarfında, hamur tamamen set olmalı ve üzeri biraz çatlamış olmalıdır.

Fırından çıkarın ve tamamen soğumasını bekleyin. Ekmek tamamen soğuduktan sonra dilimleyin.