Fries Roggebrood Ekmeği (Hollanda)

Fries roggebrood, Hollanda’nın Friesland eyaletinin bir spesiyalitesi olan popüler bir çavdar ekmeğidir. Tadı hafif tatlı ve ekşidir, balkabağı ekmeğine benzer, dokusu nemli ve yoğundur ve rengi koyu kahverengi, neredeyse siyahtır.

Geleneksel olarak çok ince dilimlenir ve geçmişte peynir, tereyağı veya şekerle eşleştirilirdi. Bugün, tipik olarak, snert adı verilen ünlü Hollanda bezelye çorbasıyla eşleştirilir. Ekmeğin plastiğe sarıldığında neredeyse süresiz kalacağı söylenir, ancak daha fazla kullanım için dilimlenip dondurulabilir.

Fries Roggebrood Tarifi

Fries Roggebrood İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

500 gr çavdar unu
1 çay kaşığı tuz
1 çay kaşığı kuru maya
2 yemek kaşığı melaço veya pekmez
1 su bardağı ılık su

Fries Roggebrood Nasıl Yapılır

Geniş bir kaseye çavdar ununu ekleyin. Ortasını çukurlaştırın ve tuz, kuru maya, melaço veya pekmez ve ılık suyu ekleyin.

Hamuru yoğurun. Hamur pürüzsüz bir kıvama gelene kadar yoğurma işlemine devam edin. Çavdar unu, buğday ununa göre daha az gluten içerdiği için hamur, buğday hamuru kadar esnek olmayabilir.

Hamuru yağlanmış bir ekmek kalıbına aktarın ve üzerini bir mutfak bezi ile örtün. Hamurun, oda sıcaklığında en az 1-2 saat mayalanmasını bekleyin.

Fırını 150°C (300°F) ısıtın. Ekmek hamurunu yaklaşık 1.5-2 saat, ekmek iyi bir şekilde pişene kadar fırında tutun. Fries Roggebrood, genellikle düşük bir sıcaklıkta daha uzun süre pişirilir.

Pişen ekmeği fırından çıkarın ve biraz soğumasını bekleyin.