Chleb Prądnicki Ekmeği (Polonya)

Chleb prądnicki, 15. yüzyıldan beri Polonya’nın Krakow şehrinin idari sınırları içinde üretilen bir esmer ekmektir. Bu çok büyük ve eşsiz ekmek somunları 4,5 kilo ağırlığındadır, kabuğu çok kalındır ve uzun bir raf ömrüne sahiptir, en az yedi gün taze kalır.

Fermente çavdar ekmeğine özgü tipik bir tat ve kokuya sahiptir ve tıpkı bazı peynirler gibi kendine has organoleptik özelliklerini bir süre olgunlaştıktan sonra geliştirir, tam lezzeti en iyi pişirildikten sonraki ikinci gün oluşur.

Standart ekmekten beş kat daha pahalı olmasına rağmen oldukça popülerdir ve yıllık ekmek festivali sırasında genellikle diğer günlerden dört kat daha fazla satın alınır.

Chleb Prądnicki Tarifi

Chleb Prądnicki İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

500 gr tam buğday unu
500 gr çavdar unu
20 gr tuz
10 gr toz şeker
7 gr (1 paket) instant maya
600 ml ılık su

Chleb Prądnicki Nasıl Yapılır

Ilık suyu geniş bir karıştırma kabına dökün, toz şekeri ekleyin ve karıştırın. Mayayı ekleyin ve karışımı 10 dakika bekletin, böylece maya aktifleşir.

Buğday ununu, çavdar ununu ve tuzu maya karışımına ekleyin ve iyice karıştırın. Yavaşça hamuru yoğurun. Hamur pürüzsüz ve esnek olmalıdır.

Hamuru bir kaseye alın, üzerini örtün ve oda sıcaklığında yaklaşık 2 saat veya iki katına çıkana kadar bekletin.

Hamuru hafifçe yoğurun ve bir somun şekli verin. Hamuru yağlanmış bir ekmek kalıbına yerleştirin.

Fırınınızı 220°C (428°F)’ye ısıtın. Ekmek hamurunu fırına koyun ve 10 dakika bu sıcaklıkta pişirin. Daha sonra sıcaklığı 180°C (356°F)’ye düşürün ve ekmeği yaklaşık 40-50 dakika daha pişirin.

Fırından çıkarın ve tamamen soğumasını bekleyin. Ekmek tamamen soğuduktan sonra kalıptan çıkarabilirsiniz.

Bu ekmek, kahvaltıda tereyağı, reçel veya peynir ile mükemmeldir.