Westfälischer Pumpernickel (Almanya)

İlk olarak 1450’de Vestfalya’nın kara ekmeği olarak tanımlanan ünlü Westfälischer Pumpernickel, kaba öğütülmüş çavdar unu veya çavdar unu ve bütün çavdar çekirdeklerinin bir kombinasyonu ile yapılan geleneksel bir Alman çavdar ekmeğidir.

Ayrıca malt veya şeker pancarı şurubu ile tatlandırılabilir. Somunlar kapaklı tavalara yerleştirilir ve 16 ila 24 saat arasında buharla doldurulmuş fırınlarda düşük sıcaklıkta yavaş yavaş pişirilir, bu da ekmeğe karakteristik koyu kahverengi rengini verir. Pumpernickel ekmeğinin kabuğu çok az veya hiç yoktur, belirgin bir toprak aroması ve belirgin bir acı-tatlı tadı var.

Oldukça yoğun ve nemlidir ve son derece uzun bir raf ömrüne sahiptir. Eşsiz tadı ve dokusu hem tatlı hem de tuzlu yaymalarla iyi giderse de, Westphalialılar tipik olarak kalın bir tereyağı ve jambon veya ciğer sosisi ile tüketirler.

Westfälischer Pumpernickel Tarifi

Westfälischer Pumpernickel İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

500 gr çavdar unu
500 ml ılık su
7 gr (1 paket) instant maya
2 yemek kaşığı koyu melas
1 çay kaşığı tuz

Westfälischer Pumpernickel Nasıl Yapılır

Ilık suyu geniş bir karıştırma kabına dökün, mayayı ekleyin ve karıştırın. Karışımı 10 dakika bekletin, böylece maya aktifleşir.

Çavdar ununu, koyu melası ve tuzu maya karışımına ekleyin ve iyice karıştırın. Hamurun çok yoğun ve yapışkan olması gerekiyor.

Hamuru yağlanmış bir ekmek kalıbına dökün, üzerini örtün ve oda sıcaklığında yaklaşık 1-2 saat veya iki katına çıkana kadar mayalanmasını bekleyin.

Fırını 150°C (300°F)’ye ısıtın. Ekmek hamurunu fırına koyun ve 2-3 saat pişirin. Bu süre zarfında ekmek koyu bir renge bürünmeli ve içi tamamen pişmiş olmalıdır.

Fırından çıkarın ve tamamen soğumasını bekleyin. Ekmek tamamen soğuduktan sonra kalıptan çıkarabilirsiniz.

Bu ekmek, tereyağı ve peynir ile birlikte mükemmeldir. Ayrıca daha büyük öğünler için de eşsiz bir yan üründür.