Balep Ekmeği (Çin)

Balep, birkaç çeşitte hazırlanan ünlü bir Tibet ekmeğidir, sade, derin yağda kızartılmış, tavada pişirilmiş veya çeşitli malzemelerle doldurulmuş ve kızartılmış olabilir. Sade çeşit sadece un ve su ile ara sıra kabartma tozu ilavesiyle yapılabilir.

Hamur düz bir daire şeklinde şekillendirilir ve daha sonra genellikle bir tavada kızartılır. Kabarık ekmek genellikle özel günlerde servis edilir ve sıcacık olmalıdır.

Balep Tarifi

Balep İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

500 gram un
300 ml su
10 gram tuz
10 gram toz şeker
7 gram kuru maya

Balep Nasıl Yapılır

Unu bir karıştırma kabına alın. Orta kısmını havuz şeklinde açın.

Havuzun içine tuzu, şekeri ve kuru mayayı ekleyin. Biraz su ekleyerek mayayı eritin.

Geri kalan suyu yavaşça ekleyin ve malzemeleri karıştırmaya başlayın. Hamur, yoğurma işlemi tamamlanana kadar yapışkan olabilir.

Hamuru tezgaha alın ve 10-15 dakika boyunca yoğurun. Hamurun pürüzsüz ve elastik olması gerekmektedir.

Yoğurulan hamuru örtün ve oda sıcaklığında yaklaşık 1 saat mayalanmasını bekleyin. Hamur iki katına çıkana kadar bekleyin.

Mayalanan hamuru tekrar yoğurun ve dört eşit parçaya bölün. Her bir parçayı yuvarlayın ve istediğiniz şekli verin (örneğin, yuvarlak veya oval).

Hamurları yağlı kağıt serili bir fırın tepsisine yerleştirin ve üzerini örtün. Yaklaşık 30-45 dakika daha mayalanmalarını bekleyin. Hamurlar iki katına çıkmalıdır.

Önceden 200°C’ye ısıtılmış fırında yaklaşık 20-25 dakika pişirin. Ekmeklerin üzeri altın rengini almalı ve tabanı tok ses çıkarmalıdır.

Fırından çıkardıktan sonra ekmekleri bir tel rafa alın ve tamamen soğumasını bekleyin.

Balep ekmekleriniz hazır! Dilimleyerek servis yapabilir ve tereyağı, reçel veya diğer tercih ettiğiniz eşlikçilerle birlikte tüketebilirsiniz.