Laufabrauð (İzlanda)

Yaprak ekmeği olarak tercüme edilen Laufabrauð, İzlanda’da ilk kez 1736’da yazılı olarak bahsedilen bir Noel yemeğidir. Un, tereyağı, şeker, süt içeren temel bir hamurla hazırlanır ve tipik olarak kimyonla zenginleştirilir.

Hamur ince yuvarlak bir tabaka halinde açılır ve kızartılmadan kısa bir süre önce yaprak benzeri geometrik desenlerle süslenir. Geçmişte süslemeler küçük bir çakı kullanılarak elle oyulurken, günümüzde daha çok küçük bir demir yardımıyla yapılmaktadır.

Laufabrauð genellikle patates, bezelye, lahana ve hangikjöt (tütsülenmiş kuzu) ile birlikte tüketilir. Kuzeyden geldiğine inanılsa da ekmek ülke çapında hazırlanır ve tüketilir.

Laufabrauð Tarifi

Laufabrauð İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

1 su bardağı su
1 çay kaşığı tuz
1 yemek kaşığı şeker
2 yemek kaşığı tereyağı
2,5 – 3 su bardağı un
Kızartmak için bitkisel yağ

Laufabrauð Nasıl Yapılır

Su, tuz, şeker ve tereyağını bir tencerede kaynatın. Tereyağı tamamen eriyene kadar karıştırın.

Unu azar azar ekleyin ve karıştırmaya devam edin. Hamur, top şeklini alana ve tencerenin kenarlarından ayrılmaya başlayana kadar eklemeye devam edin.

Hamuru biraz soğutun ve ardından yoğurun. Düz, pürüzsüz ve esnek bir hamur elde edene kadar yoğurun. Hamur hala çok sıcaksa, bir bezle örtün ve bir süre dinlendirin.

Hamuru dört eşit parçaya bölün. Her bir parçayı mümkün olduğunca ince olacak şekilde yuvarlak bir şekil vererek açın.

Açılan hamurun üzerine çeşitli desenler yapın. Bunun için bir bıçak ya da özel bir Laufabrauð kesici kullanabilirsiniz. Ancak desenlerin hamuru tamamen kesmemesine dikkat edin.

Büyük bir tavada bitkisel yağı ısıtın. Hamurun her iki tarafını da kızartın. Altın rengi olana kadar kızartın ve sonra kağıt havlu üzerine koyun ki fazla yağı süzülsün.

Bütün hamur parçaları bitene kadar bu işlemi tekrarlayın.

Laufabrauð genellikle sıcak servis yapılır ve genellikle tereyağı, peynir veya reçel ile birlikte tüketilir. Ancak bu ekmek, basit bir şekilde de tüketilebilir.