Pinagong Ekmeği (Filipinler)

Pinagong, Filipinler’deki Sariaya’dan (Quezon eyaleti) gelen geleneksel bir ekmek rulosudur. Bu yoğun ekmek rulosu genellikle un, tuz, maya, şeker ve sütün bir kombinasyonu ile yapılır. Bazen hamur karışımına yumurta ve tereyağı da eklenir.

Pinagong’un pan de monja’nın bir versiyonu olduğuna inanılır, ancak şekli ve pişirmeden önce üstteki karmaşık deseni ile ayırt edilir. Ekmek rulosunun adı, kaplumbağa anlamına gelen pagong kelimesinden türetilmiştir, çünkü kaplumbağaya benzemektedir.

Ayrıca rulonun içi yumuşak ve dışı biraz gevrektir.

Pinagong Tarifi

Pinagong İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

4 su bardağı un
1/2 su bardağı şeker
1 paket instant maya (yaklaşık 2 1/4 çay kaşığı)
1 çay kaşığı tuz
1/2 su bardağı süt
1/2 su bardağı su
2 yemek kaşığı bitkisel yağ
1 çay kaşığı vanilya özü
Ekstra un (yoğurma ve şekillendirme için)
Ekstra şeker (üstü için)

Pinagong Nasıl Yapılır

Büyük bir kaba un, şeker, maya ve tuzu ekleyin. İyice karıştırın.

Başka bir kapta süt, su, bitkisel yağ ve vanilya özünü karıştırın. Bu karışımı kuru malzemelerin üzerine dökün ve bir spatula veya elinizle karıştırın.

Hamuru yoğurma işlemine başlayın. İhtiyaç duyarsanız ekstra un ekleyin. Hamur, yoğun ama hafifçe yapışkan bir kıvamda olmalıdır.

Yoğurulan hamuru yağlanmış bir kaba alın, üzerini bir bez ile örtün ve oda sıcaklığında yaklaşık 1 saat boyunca veya hamur iki katına çıkana kadar bekletin.

Hamurunuz mayalandıktan sonra, dört eşit parçaya bölün. Her bir parçayı yuvarlak bir top şeklinde yoğurun.

Her topu fazladan şekerle kaplayın ve yağlı kağıt üzerine yerleştirin.

Fırınınızı 180°C (350°F)’ye ısıtın. Ekmeklerinizi fırına yerleştirin ve yaklaşık 20-25 dakika veya ekmeklerin altın rengi olana kadar pişirin.

Fırından çıkarın ve tamamen soğumalarını bekleyin.

Ekmekler tamamen soğuduktan sonra, çay ya da kahve ile birlikte keyifli bir şekilde tüketebilirsiniz. Pinagong, tatlı bir ekmek olduğu için çeşitli tatlıların yanında da servis edilebilir.